Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wcześniej wicepremier obejrzał prezentację Depozytu Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Sztuk Użytkowych – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego i Sztuki Młodej Polski w Gmachu Głównym muzeum.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” przedstawia całą panoramę twórczości jej twórcy. Zaznaczył, że dzieła oddają piękno sztuki w sposób niezwykle reprezentatywny, ponieważ znajdują się na niej obrazy przywiezione z wielu miejsc na świecie.

- Ta wystawa powinna być odbierana dwojako. Po pierwsze dowodzi wysokiego poziomu profesjonalizmu naszych instytucji kultury. W drugim wymiarze jest dowodem na rozwijającą się współpracę międzynarodową. Plany polskich instytucji muzealnych są bardzo ambitne i myślę, że z powodzeniem będą realizowane - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zapewnił, że ministerstwo jest gotowe dalej wspierać odważne projekty artystyczne polskich instytucji kultury. Przypomniał wystawy, które odniosły ogromny sukces.

- W tej chwili w Warszawie mamy pierwszą wystawę Caravaggia w Polsce, mieliśmy włoski barok, mamy mistrzów holenderskich na Wawelu. Polska sztuka obecna jest także za granicą. W prestiżowej National Gallery był pokazywany Matejko. Niedawno zwiedzaliśmy też wystawę Młodej Polski w William Morris Gallery, gdzie polska wystawa wybrzmiała znakomicie - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to pierwsza w Polsce i Europie Środkowej wystawa monograficzna wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia.

Miłośnicy sztuki mają okazję zetknięcia się z dziełami takimi jak: nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury, a przede wszystkim wnętrza emanujące atmosferą ciszy.

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…