Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wcześniej wicepremier obejrzał prezentację Depozytu Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Sztuk Użytkowych – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego i Sztuki Młodej Polski w Gmachu Głównym muzeum.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” przedstawia całą panoramę twórczości jej twórcy. Zaznaczył, że dzieła oddają piękno sztuki w sposób niezwykle reprezentatywny, ponieważ znajdują się na niej obrazy przywiezione z wielu miejsc na świecie.

- Ta wystawa powinna być odbierana dwojako. Po pierwsze dowodzi wysokiego poziomu profesjonalizmu naszych instytucji kultury. W drugim wymiarze jest dowodem na rozwijającą się współpracę międzynarodową. Plany polskich instytucji muzealnych są bardzo ambitne i myślę, że z powodzeniem będą realizowane - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zapewnił, że ministerstwo jest gotowe dalej wspierać odważne projekty artystyczne polskich instytucji kultury. Przypomniał wystawy, które odniosły ogromny sukces.

- W tej chwili w Warszawie mamy pierwszą wystawę Caravaggia w Polsce, mieliśmy włoski barok, mamy mistrzów holenderskich na Wawelu. Polska sztuka obecna jest także za granicą. W prestiżowej National Gallery był pokazywany Matejko. Niedawno zwiedzaliśmy też wystawę Młodej Polski w William Morris Gallery, gdzie polska wystawa wybrzmiała znakomicie - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to pierwsza w Polsce i Europie Środkowej wystawa monograficzna wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia.

Miłośnicy sztuki mają okazję zetknięcia się z dziełami takimi jak: nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury, a przede wszystkim wnętrza emanujące atmosferą ciszy.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…