Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wcześniej wicepremier obejrzał prezentację Depozytu Funduszu Obrony Narodowej w Muzeum Sztuk Użytkowych – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz kolekcję obrazów Jacka Malczewskiego i Sztuki Młodej Polski w Gmachu Głównym muzeum.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” przedstawia całą panoramę twórczości jej twórcy. Zaznaczył, że dzieła oddają piękno sztuki w sposób niezwykle reprezentatywny, ponieważ znajdują się na niej obrazy przywiezione z wielu miejsc na świecie.

- Ta wystawa powinna być odbierana dwojako. Po pierwsze dowodzi wysokiego poziomu profesjonalizmu naszych instytucji kultury. W drugim wymiarze jest dowodem na rozwijającą się współpracę międzynarodową. Plany polskich instytucji muzealnych są bardzo ambitne i myślę, że z powodzeniem będą realizowane - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zapewnił, że ministerstwo jest gotowe dalej wspierać odważne projekty artystyczne polskich instytucji kultury. Przypomniał wystawy, które odniosły ogromny sukces.

- W tej chwili w Warszawie mamy pierwszą wystawę Caravaggia w Polsce, mieliśmy włoski barok, mamy mistrzów holenderskich na Wawelu. Polska sztuka obecna jest także za granicą. W prestiżowej National Gallery był pokazywany Matejko. Niedawno zwiedzaliśmy też wystawę Młodej Polski w William Morris Gallery, gdzie polska wystawa wybrzmiała znakomicie - podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wystawa „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza” to pierwsza w Polsce i Europie Środkowej wystawa monograficzna wyjątkowego artysty skandynawskiego Vilhelma Hammershøia.

Miłośnicy sztuki mają okazję zetknięcia się z dziełami takimi jak: nastrojowe krajobrazy, realistyczne portrety, niezwykłe widoki architektury, a przede wszystkim wnętrza emanujące atmosferą ciszy.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…