Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. - To Muzeum wpisuje się w nasze działania na rzecz utrwalania polskiej pamięci - dodał. 

- Trzy i pół roku temu kładliśmy tutaj razem kamień węgielny. Po trzech i pół roku inwestycja jest gotowa, trwają prace nad instalacją wystawy stałej. W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej otwieramy oczekiwane od wielu lat Muzeum - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury poinformował, że polski rząd prowadzi „83 różne przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze instytucji muzealnych”.

- Z czego 43 to projekty europejskie, gdzie wkład Polski to jest ponad 50 proc. w każdy z tych projektów, a 40 to projekty polegające przede wszystkim na budowaniu nowych muzeów, na wspieraniu tych, które już istnieją - wyjaśnił prof. Piotr Gliński. 

Minister kultury podkreślił także, iż oprócz pamięci ważna jest „jakość pamięci, czyli prawda”.

- Zwłaszcza w czasach postprawdy wydaje się, że prawda to jest to, co jest szalenie istotne i po to m.in. te instytucje budujemy - dodał.

- Funkcje tożsamościowe, funkcje edukacyjne, funkcje poznawcze i jeszcze jeden bardzo ważny wymiar, dla którego budujemy te polskie muzea to jest wymiar gospodarczy i rozwojowy. Kultura i przemysły kreatywne to w tej chwili w nowoczesnym społeczeństwie są wielkie koła zamachowe rozwoju gospodarczego i dlatego Polska inwestuje także w tym obszarze - zaznaczył minister kultury. 

{crossposting}