Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naszym zbiorowym obowiązkiem jest tworzenie mądrych i dobrych dla Polski instytucji kultury. To - pierwsze w Polsce - nowo utworzone Muzeum Norwida wspaniale dopełnia cały wachlarz instytucji.

Powstały one w ostatnich sześciu latach, są budowane, tworzone i przekształcane - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

Wicepremier Piotr Gliński wskazał, że uchwalony przez sejm Rok Norwidowski przejawia się w tysiącach wydarzeń, dzięki którym uczymy się Norwida lub przypominamy go sobie, ale najważniejsze przy obchodach jubileuszów i rocznic jest tworzenie instytucji.

- Bo instytucja, jak określił to jeden z noblistów, to są takie prawidła do ludzkich interakcji, które tworzą wartości. W takich instytucjach są ludzie skupieni wokół pewnych tematów, pewnych celów, postaci i oni tworzą wartości, podtrzymują, propagują, robią cos niebywale cennego dla kultury - powiedział wicepremier Gliński.

Zdaniem szefa resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Norwid powinien być wzorem dla współczesnej kultury, ponieważ jego twórczość mówi o wartościach i patriotyzmie i wadze wspólnot narodowych.

- Przesłanie Norwida, mówiące o tym, że piękno musi być związane z dobrem, jest przesłaniem współczesnym, przesłaniem dla współczesnej kultury, ponieważ współczesna kultura ma kłopot z relatywizacją wartości, z odchodzeniem od myślenia o wartościach. Norwid, tak nowoczesny przecież twórca i wciąż współcześnie bardzo ważny, mówił o tym bardzo twardo. Tak samo twardo mówił o obowiązkach wobec ojczyzny, wobec wspólnoty - powiedział prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że Muzeum Norwida powstało dzięki środowisku ludzi którzy zawsze kochali poetę i dbali o jego dziedzictwo - dzięki społeczności lokalnej. Ministerstwo chce wesprzeć nowo utworzoną instytucję, która jest dobrem wspólnym, żeby zapewnić środki do działania.

- W tej chwili droga jest prosta. Jest list intencyjny i natychmiast wszyscy uczestnicy ruszają do rozmów dotyczących umowy. Po szybkim podpisaniu umowy będziemy mogli już instytucję współprowadzić i zapewnić środki dla ludzi, którzy będą odpowiadać za to, by Muzeum Norwida się rozwijało. Za rok, dwa lub trzy lata ten budynek będzie zupełnie inaczej wyglądał. A to jest budynek, którego dotykał Norwid, w którym mieszkał, na ganku którego pewnie rozrabiał i się bawił, a potem wyrósł na wielkiego człowieka, którego powinniśmy naśladować. Jest to więc niebywale wzruszające. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, dzięki którym Muzeum Norwida w Dębinkach mogło być powołane - zakończył wicepremier Piotr Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…