Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odszedł wyjątkowy mistrz rzeźby, zostawiając uczucie pustki, wypełniane pamięcią o twórcy i dziełach. Opisując najkrócej Jego drogę twórczą, należy powiedzieć, że był wyjątkowo utalentowanym rzeźbiarzem, oddanym sztuce wrażliwym człowiekiem i szczerym patriotą.

Napisał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Tadeusza Markiewicza, które odbyły się w Warszawie. Artysta spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w liście pożegnalnym wspomniał o zaangażowaniu Tadeusza Markiewicza w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków, któremu udzielał wsparcia nie tylko poprzez swoją pracę, ale także dzieląc się doświadczeniem. Dodał, że rzeźbiarz „pełen ciepła i skromności, budził powszechny szacunek”.

Oryginalna twórczość Tadeusza Markiewicza stała się zasłużenie częścią wielkiego dorobku polskiej kultury. Pomniki, których jest autorem, między innymi Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Sosnowcu, Armii Krajowej w Sopocie oraz Matki-Polki w Łodzi, stały się powszechnie rozpoznawalnymi symbolami miejskich przestrzeni, kształtującymi ich estetyczne wizerunki – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury ocenił, że „we współczesnej polskiej rzeźbie Jego dorobek, doskonały artystycznie i formalnie, jest zjawiskiem osobnym i wyjątkowym”. Przypomniał, że „tworzył rzeźby monumentalne oraz kameralne, używając zróżnicowanych materiałów”. Dodał, że Tadeusz Markiewicz „jako twórca był ucieleśnieniem niezależności i talentu”.

- „Non omnis moriar” … Artystyczna spuścizna Tadeusza Markiewicza przetrwa próbę czasu, stanowiąc istotny element dziedzictwa kultury polskiej - podsumował wicepremier, składając rodzinie i bliskim wyrazy współczucia.

{crossposting}