Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Hiszpańskie Muzeum Prado prezentuje największą, najbardziej znaną światową sztukę, która - co widać także po ilości zwiedzających - jest naprawdę ważna dla społeczeństwa każdego państwa.

Jednocześnie jest to także bardzo istotna rozwojowa gałąź przemysłu kreatywnego - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński po wizycie w Muzeum Prado w Madrycie. 

Szef resortu kultury i sportu przebywał w Hiszpanii na zaproszenie strony hiszpańskiej. Celem wizyty było spotkanie bilateralne ministrów obu krajów, którego najważniejszym tematem będą kwestie związane z organizacją Roku Kultury Polskiej w Hiszpanii i Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce. 

- Na zaproszenie dyrekcji jednego z największych muzeów świata Madryckiego Prado, mogliśmy zobaczyć i podziwiać najbardziej znane elementy kolekcji takich twórców jak Velazquez, Goya, Bosch, Bruegel. To robi ogromne wrażenie i daje także do myślenia, jak wielkie straty poniosła Polska i Polska sztuka. Przypominam - prawie pół miliona obiektów zaginęło podczas II wojny światowej, ale także wcześniej. Są to wielkie straty - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i sportu przypomniał również, że w Polsce obecnie powstaje wiele nowych muzeów, a muzea sztuki starają się rozwijać swoje propozycje wzbogacając kolekcje.

- Co roku dokonujemy bardzo poważnych zakupów, jeżeli chodzi o Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, i wiele, wiele innych. Ta wymiana jest bardzo ważna. Rozpoczęliśmy też rozmowy, by w ramach tej wymiany zorganizować wystawę części kolekcji Prado. Liczymy, że Muzeum Prado przedstawi swoja ofertę naszym instytucjom i będzie ona dostępna dla zwiedzających - czy to na Zamku Królewskim, czy w Muzeum Narodowym w Warszawie, właśnie w ramach Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce - poinformował Piotr Gliński.

Odnosząc się do kwestii propozycji prezentowanych dzieł, wicepremier podkreślił, że decyzje w tej sprawie będą podejmowali specjaliści - dyrektorzy polskich i hiszpańskich instytucji kultury. Wskazał, że jednym z kluczy wyboru może być rola wielkich mecenasów, ponieważ mecenat królewski był obecny zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…