Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Hiszpańskie Muzeum Prado prezentuje największą, najbardziej znaną światową sztukę, która - co widać także po ilości zwiedzających - jest naprawdę ważna dla społeczeństwa każdego państwa.

Jednocześnie jest to także bardzo istotna rozwojowa gałąź przemysłu kreatywnego - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński po wizycie w Muzeum Prado w Madrycie. 

Szef resortu kultury i sportu przebywał w Hiszpanii na zaproszenie strony hiszpańskiej. Celem wizyty było spotkanie bilateralne ministrów obu krajów, którego najważniejszym tematem będą kwestie związane z organizacją Roku Kultury Polskiej w Hiszpanii i Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce. 

- Na zaproszenie dyrekcji jednego z największych muzeów świata Madryckiego Prado, mogliśmy zobaczyć i podziwiać najbardziej znane elementy kolekcji takich twórców jak Velazquez, Goya, Bosch, Bruegel. To robi ogromne wrażenie i daje także do myślenia, jak wielkie straty poniosła Polska i Polska sztuka. Przypominam - prawie pół miliona obiektów zaginęło podczas II wojny światowej, ale także wcześniej. Są to wielkie straty - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i sportu przypomniał również, że w Polsce obecnie powstaje wiele nowych muzeów, a muzea sztuki starają się rozwijać swoje propozycje wzbogacając kolekcje.

- Co roku dokonujemy bardzo poważnych zakupów, jeżeli chodzi o Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, i wiele, wiele innych. Ta wymiana jest bardzo ważna. Rozpoczęliśmy też rozmowy, by w ramach tej wymiany zorganizować wystawę części kolekcji Prado. Liczymy, że Muzeum Prado przedstawi swoja ofertę naszym instytucjom i będzie ona dostępna dla zwiedzających - czy to na Zamku Królewskim, czy w Muzeum Narodowym w Warszawie, właśnie w ramach Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce - poinformował Piotr Gliński.

Odnosząc się do kwestii propozycji prezentowanych dzieł, wicepremier podkreślił, że decyzje w tej sprawie będą podejmowali specjaliści - dyrektorzy polskich i hiszpańskich instytucji kultury. Wskazał, że jednym z kluczy wyboru może być rola wielkich mecenasów, ponieważ mecenat królewski był obecny zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Sarnowski: Proponujemy sprawiedliwy system podatkowy, który uwzględnia różnice w dochodach obywateli

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki - to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

Więcej…

Parasol noś i przy pogodzie, czyli jak się przygotować na 2022 rok

Dobre wyniki gospodarki – i polskich firm – są faktem. Nie ma tu żadnej manipulacji

Jak tu nie być zadowolonym, kiedy nawet Komisja Europejska podnosi perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący rok: i to aż o jedną piątą, do 4,8%. Ministerstwo Finansów, między zapowiedziami kolejnych rozwiązań podatkowych uderzających w „klasę wyższą” (czyli zarabiającą powyżej średniej krajowej) przemyca też błogi komunikat – oto po pierwszym półroczu nadwyżka budżetowa wyniosła 28 mld, a fiskus zarobił o 18,5% więcej, niż rok wcześniej. Tyle tylko, że mniej eksponowane są pewne niepokojące sygnały, dotyczące roku przyszłego.

Więcej…

Obajtek: Nasz najnowszy raport jest cennym źródłem wiedzy o Grupie Orlen

Raport Roczny Grupy Orlen za 2020 r., przygotowany w formule zintegrowanej, jest już dostępny w wersji online. To dokument kompleksowo prezentujący finansową oraz pozafinansową działalność Koncernu.

Więcej…

Społeczne zaangażowanie i odpowiedzialność po polsku

Photo by krakenimages on Unsplash

Rzadko poruszamy tu problematykę społecznej działalności biznesu. A staje się ona jednym z coraz ważniejszych zagadnień, bezpośrednio związanych z działalnością przedsiębiorstw, szczególnie tych dużych i średniej wielkości - na rzecz środowiska, lokalnej społeczności i pracowników. Tego typu działania stają się ważne zwłaszcza w kontekście postrzegania wizerunku firm na zewnątrz.

Więcej…

Kamiński: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom

Photo by Bermix Studio on Unsplash

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji wziął udział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Więcej…