Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziękuję za pomysł tej wystawy i za tę ekspozycję, która w warstwie wrażeń estetycznych jest niebywale interesująca. Zgromadzone tu przedmioty - często zwykłego, codziennego użytku - są po prostu niebywale piękne i świadczą o kunszcie artystycznym i rzemieślniczym osób, które je produkowały.

powiedział o ekspozycji „Polskie style narodowe 1890–1918” minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który przedstawił plany utworzenia nowego oddziału krakowskiej placówki - Muzeum Architektury i Dizajnu. Podczas pobytu w Muzeum Narodowym w Krakowie wicepremier obejrzał również wystawę: „Hokusai. Wędrując…”. 

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwrócił szczególną uwagę na wystawę poświęconą polskim stylom narodowym. Podkreślił, że tożsamość i wartości narodowe są ukryte nie tylko w sztuce rozumianej jako malarstwo, rzeźba czy muzyka, ale również w sztuce użytkowej.

- To jest piękna wystawa, która przede wszystkim oddziałuje poprzez siłę wyrazu i estetykę, ale także ma w sobie bardzo ciekawą narrację narodową, mówiącą o tym jak tożsamość wspólnoty politycznej, i kulturowej bywa zaklęta w sztukę użytkową - wskazał wicepremier. 

Szef resortu kultury nawiązał do planów utworzenia nowego oddziału krakowskiej placówki - Muzeum Architektury i Dizajnu w dawnym hotelu Cracovia. 

- Myślę, że nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który jest cały czas tworzony w wymiarze koncepcji merytorycznej, prawnej i architektonicznej, będzie w sobie zawierał różnorodne wymiary - historię polskiego dizajnu, wartości narodowe, które wyraża sztuka, dizajn, architekturę, wzornictwo, ale też nowoczesność XXI wieku, która w nowym oddziale będzie bardzo ważnym elementem - zaznaczył prof. Piotr Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…