Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziękuję za pomysł tej wystawy i za tę ekspozycję, która w warstwie wrażeń estetycznych jest niebywale interesująca. Zgromadzone tu przedmioty - często zwykłego, codziennego użytku - są po prostu niebywale piękne i świadczą o kunszcie artystycznym i rzemieślniczym osób, które je produkowały.

powiedział o ekspozycji „Polskie style narodowe 1890–1918” minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który przedstawił plany utworzenia nowego oddziału krakowskiej placówki - Muzeum Architektury i Dizajnu. Podczas pobytu w Muzeum Narodowym w Krakowie wicepremier obejrzał również wystawę: „Hokusai. Wędrując…”. 

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwrócił szczególną uwagę na wystawę poświęconą polskim stylom narodowym. Podkreślił, że tożsamość i wartości narodowe są ukryte nie tylko w sztuce rozumianej jako malarstwo, rzeźba czy muzyka, ale również w sztuce użytkowej.

- To jest piękna wystawa, która przede wszystkim oddziałuje poprzez siłę wyrazu i estetykę, ale także ma w sobie bardzo ciekawą narrację narodową, mówiącą o tym jak tożsamość wspólnoty politycznej, i kulturowej bywa zaklęta w sztukę użytkową - wskazał wicepremier. 

Szef resortu kultury nawiązał do planów utworzenia nowego oddziału krakowskiej placówki - Muzeum Architektury i Dizajnu w dawnym hotelu Cracovia. 

- Myślę, że nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, który jest cały czas tworzony w wymiarze koncepcji merytorycznej, prawnej i architektonicznej, będzie w sobie zawierał różnorodne wymiary - historię polskiego dizajnu, wartości narodowe, które wyraża sztuka, dizajn, architekturę, wzornictwo, ale też nowoczesność XXI wieku, która w nowym oddziale będzie bardzo ważnym elementem - zaznaczył prof. Piotr Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…