Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdy naród musi dbać o swoją historię i pamięć - powiedział w Holandii wicepremier, minister kultury Piotr Gliński po uroczystościach inaugurujących 75. rocznicę wyzwolenia tego kraju spod okupacji niemieckiej.

Podczas oficjalnych uroczystości prof. Gliński zapalił jeden z ośmiu symbolicznych zniczy w hołdzie dla narodów, które brały udział w walkach o wyzwolenie Holandii.

- To były godne obchody – stwierdził Gliński. - Okazuje się, że Holandia, kraj, który w Polsce jest odbierany, jako bardzo liberalny, kraj, który, jeżeli chodzi o zmiany kulturowe jest bardzo postępowy, bardzo dba o swoją tożsamość historyczną. Holendrzy  pamiętają o tamtych wydarzeniach z wdzięcznością dla tych, którzy przynieśli im tę wolność - powiedział dziennikarzom.

Ocenił, że pamięć jest „bardzo ważna dla społeczeństwa holenderskiego”. - To jest bardzo dobre przesłanie - jeszcze Europa nie zginęła, jeżeli narody europejskie o takich ważnych rzeczach pamiętają, podchodzą do tego poważnie i są w stanie organizować tak poważne obchody - zaznaczył minister kultury. Podkreślił, że „każdy naród musi dbać o swoją historię i o pamięć, jakakolwiek ona jest, bo to jest ważne dla współczesności”. 

Minister kultury zwrócił uwagę, że holenderscy politycy w rozmowach z nim podkreślali specyficzną sytuację Polaków po II wojnie światowej. - Polacy byli wyjątkowi wśród tych wyzwolicieli, bo tutaj byli Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, ale tylko Polacy nie mieli, jak wrócić do domu, bo nie udało im się wywalczyć wolności dla swojej ojczyzny - zaznaczył.

Polski minister kultury odwiedził też otwartą w ramach obchodów w Terneuzen wystawę „Labirynty Wolności”. Na wystawie zostały przedstawione ekspozycje holenderskich instytucji kultury, muzeów (m.in. Museum Land van Axel, Museum Aardenburg, Archiwum gminy Goes) i ambasad krajów biorących udział w wyzwalaniu Holandii (USA, Kanada, Wielka Brytania, Norwegia). Na wystawie znalazł się m.in. pamiętnik szkolny, dziewczynek z holenderskiej wioski - Koewacht, w którym jest zapisany polski hymn po polsku. 

- Przedstawiciele społeczności lokalnej powiedzieli mi, że żyją tu wciąż osoby, które potrafią po polsku zaśpiewać polski hymn - zwrócił uwagę prof. Gliński.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…