Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kadr z filmu promującego zachęty do produkcji.

W ramach konferencji "Polska Przyszłości" organizowanej przez Instytut Libertatis odbył się panel "Jak zwiększyć konkurencję na rynku kinematogracii "z uczestnictwem min. Pawła Lewandowskiego.


Przekształcamy Polską branżę filmową, budujemy konkurencyjność i kompetencje. Chcemy przyciągnąć inwestorów i działać w partnerstwie prywatno państwowym bo model amerykański w Polsce zwyczajnie nie ma szans zaistnieć z powodów ekonomicznych. - powiedział Paweł Lewandowski.

Chcemy rozwoju polskiej kinematrografii, skonstuowaliśmy i wdrażamy mechanizmy które na to pozwolą. Jest to m.in system “zachęt” wspierający produkcję audiowizualną także tych powstających w koprodukcji z producentami zagranicznymi. Żeby otrzymać dotację trzeba przejść tzw test kulturowy, jeśli osiągnie się 51% dostaje się 30% dotacji kosztów kwalifikowanych. Trzeba też pamiętać, że PISF może dofinansować nawet 50% kosztów. Górną granicą dotacji państwowych jest 20 mln zł na podmiot.

Ważnym elementem kwalifikującym do otrzymania “zachęty” jest tzw test kulturowy, można go przejść na różne sposoby, kryteria dotyczą fabuły, obsady, miejsca gdzie realizowany jest film. Merytoryczne kryteria fabularne to m.in czy dotyczy Polski lub europy, czy przekazuje ważne wartości z polskiej lub europejskiej kultury czy jest oparty na twórczości literackiej polskiej lub europejskiej. Pytamy również o to czy film jest realizowany w Polsce, czy w przedsięwzięciu uczestniczą polscy specjaliści i czy wykorzystywana jest przy jego realizacji polska infrastruktura. Przyciągamy inwestorów za pomocą zachęt. I widzimy już pierwsze efekty działania tego systemu. Poza systemem “zachęt” uruchomionym przez PISF istnieją również fundusze regionalne które wspierają produkcję. Tam jest prowadzony test kulturowy w którym badamy wpływ produkcji na dany region.

Chcemy aby w Polsce budować kompetencje techniczne w produkcji filmowej. Tego wyrazem jest program cyfrowej odnowy filmów Polskiej Szkoły Filmowej i filmów produkowanych przez TVP. Ten program buduje kompetencje techników.

W Polsce mamy znaczący potencjał kształcenia ludzi związanych z kinematografią. Według magazynu Hollywood drugą najlepszą uczelnią filmową świata jest Łódzka Szkoła Filmowa. Chcemy, żeby ludzie wykształceni w Łódzkiej filmówce zostawali w Polsce, a producenci zagraniczni przyjeżdżali do Polski i tutaj produkowali filmy.

Do dzisiaj spośród ponad sześćdziesięciu zespołów filmowych powołanych w PRL  przetrwało 6 z czego 4 w Warszawie.

Wszystkie te studia zostaną połączone będą wtedy miały ok 170 zatrudnionych osób. Łączymy je w jedną całość. Nowa wytwórnia powstanie we Wrześniu. Jej podstawową funkcja będzie wspieranie rynku.

Obecnie dysponujemy ponad 400 mln zł środków na produkcję filmów. Nasze inicjatywy i przekształcenia w branży filmowej dążą do ustanowienia równych praw dla wszystkich którzy chcą o nie aplikować.

W zaistniałej sytuacji państwo dotuje wytwórnie które utrzymują się z państwowego majątku jakim są prawa utworów powstałych w zespołach filmowych. Nie chcemy żeby zostawały jakiekolwiek uprzywilejowane grupy które są reliktem poprzedniego systemu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…