Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kadr z filmu promującego zachęty do produkcji.

W ramach konferencji "Polska Przyszłości" organizowanej przez Instytut Libertatis odbył się panel "Jak zwiększyć konkurencję na rynku kinematogracii "z uczestnictwem min. Pawła Lewandowskiego.


Przekształcamy Polską branżę filmową, budujemy konkurencyjność i kompetencje. Chcemy przyciągnąć inwestorów i działać w partnerstwie prywatno państwowym bo model amerykański w Polsce zwyczajnie nie ma szans zaistnieć z powodów ekonomicznych. - powiedział Paweł Lewandowski.

Chcemy rozwoju polskiej kinematrografii, skonstuowaliśmy i wdrażamy mechanizmy które na to pozwolą. Jest to m.in system “zachęt” wspierający produkcję audiowizualną także tych powstających w koprodukcji z producentami zagranicznymi. Żeby otrzymać dotację trzeba przejść tzw test kulturowy, jeśli osiągnie się 51% dostaje się 30% dotacji kosztów kwalifikowanych. Trzeba też pamiętać, że PISF może dofinansować nawet 50% kosztów. Górną granicą dotacji państwowych jest 20 mln zł na podmiot.

Ważnym elementem kwalifikującym do otrzymania “zachęty” jest tzw test kulturowy, można go przejść na różne sposoby, kryteria dotyczą fabuły, obsady, miejsca gdzie realizowany jest film. Merytoryczne kryteria fabularne to m.in czy dotyczy Polski lub europy, czy przekazuje ważne wartości z polskiej lub europejskiej kultury czy jest oparty na twórczości literackiej polskiej lub europejskiej. Pytamy również o to czy film jest realizowany w Polsce, czy w przedsięwzięciu uczestniczą polscy specjaliści i czy wykorzystywana jest przy jego realizacji polska infrastruktura. Przyciągamy inwestorów za pomocą zachęt. I widzimy już pierwsze efekty działania tego systemu. Poza systemem “zachęt” uruchomionym przez PISF istnieją również fundusze regionalne które wspierają produkcję. Tam jest prowadzony test kulturowy w którym badamy wpływ produkcji na dany region.

Chcemy aby w Polsce budować kompetencje techniczne w produkcji filmowej. Tego wyrazem jest program cyfrowej odnowy filmów Polskiej Szkoły Filmowej i filmów produkowanych przez TVP. Ten program buduje kompetencje techników.

W Polsce mamy znaczący potencjał kształcenia ludzi związanych z kinematografią. Według magazynu Hollywood drugą najlepszą uczelnią filmową świata jest Łódzka Szkoła Filmowa. Chcemy, żeby ludzie wykształceni w Łódzkiej filmówce zostawali w Polsce, a producenci zagraniczni przyjeżdżali do Polski i tutaj produkowali filmy.

Do dzisiaj spośród ponad sześćdziesięciu zespołów filmowych powołanych w PRL  przetrwało 6 z czego 4 w Warszawie.

Wszystkie te studia zostaną połączone będą wtedy miały ok 170 zatrudnionych osób. Łączymy je w jedną całość. Nowa wytwórnia powstanie we Wrześniu. Jej podstawową funkcja będzie wspieranie rynku.

Obecnie dysponujemy ponad 400 mln zł środków na produkcję filmów. Nasze inicjatywy i przekształcenia w branży filmowej dążą do ustanowienia równych praw dla wszystkich którzy chcą o nie aplikować.

W zaistniałej sytuacji państwo dotuje wytwórnie które utrzymują się z państwowego majątku jakim są prawa utworów powstałych w zespołach filmowych. Nie chcemy żeby zostawały jakiekolwiek uprzywilejowane grupy które są reliktem poprzedniego systemu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…