Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kadr z filmu promującego zachęty do produkcji.

W ramach konferencji "Polska Przyszłości" organizowanej przez Instytut Libertatis odbył się panel "Jak zwiększyć konkurencję na rynku kinematogracii "z uczestnictwem min. Pawła Lewandowskiego.


Przekształcamy Polską branżę filmową, budujemy konkurencyjność i kompetencje. Chcemy przyciągnąć inwestorów i działać w partnerstwie prywatno państwowym bo model amerykański w Polsce zwyczajnie nie ma szans zaistnieć z powodów ekonomicznych. - powiedział Paweł Lewandowski.

Chcemy rozwoju polskiej kinematrografii, skonstuowaliśmy i wdrażamy mechanizmy które na to pozwolą. Jest to m.in system “zachęt” wspierający produkcję audiowizualną także tych powstających w koprodukcji z producentami zagranicznymi. Żeby otrzymać dotację trzeba przejść tzw test kulturowy, jeśli osiągnie się 51% dostaje się 30% dotacji kosztów kwalifikowanych. Trzeba też pamiętać, że PISF może dofinansować nawet 50% kosztów. Górną granicą dotacji państwowych jest 20 mln zł na podmiot.

Ważnym elementem kwalifikującym do otrzymania “zachęty” jest tzw test kulturowy, można go przejść na różne sposoby, kryteria dotyczą fabuły, obsady, miejsca gdzie realizowany jest film. Merytoryczne kryteria fabularne to m.in czy dotyczy Polski lub europy, czy przekazuje ważne wartości z polskiej lub europejskiej kultury czy jest oparty na twórczości literackiej polskiej lub europejskiej. Pytamy również o to czy film jest realizowany w Polsce, czy w przedsięwzięciu uczestniczą polscy specjaliści i czy wykorzystywana jest przy jego realizacji polska infrastruktura. Przyciągamy inwestorów za pomocą zachęt. I widzimy już pierwsze efekty działania tego systemu. Poza systemem “zachęt” uruchomionym przez PISF istnieją również fundusze regionalne które wspierają produkcję. Tam jest prowadzony test kulturowy w którym badamy wpływ produkcji na dany region.

Chcemy aby w Polsce budować kompetencje techniczne w produkcji filmowej. Tego wyrazem jest program cyfrowej odnowy filmów Polskiej Szkoły Filmowej i filmów produkowanych przez TVP. Ten program buduje kompetencje techników.

W Polsce mamy znaczący potencjał kształcenia ludzi związanych z kinematografią. Według magazynu Hollywood drugą najlepszą uczelnią filmową świata jest Łódzka Szkoła Filmowa. Chcemy, żeby ludzie wykształceni w Łódzkiej filmówce zostawali w Polsce, a producenci zagraniczni przyjeżdżali do Polski i tutaj produkowali filmy.

Do dzisiaj spośród ponad sześćdziesięciu zespołów filmowych powołanych w PRL  przetrwało 6 z czego 4 w Warszawie.

Wszystkie te studia zostaną połączone będą wtedy miały ok 170 zatrudnionych osób. Łączymy je w jedną całość. Nowa wytwórnia powstanie we Wrześniu. Jej podstawową funkcja będzie wspieranie rynku.

Obecnie dysponujemy ponad 400 mln zł środków na produkcję filmów. Nasze inicjatywy i przekształcenia w branży filmowej dążą do ustanowienia równych praw dla wszystkich którzy chcą o nie aplikować.

W zaistniałej sytuacji państwo dotuje wytwórnie które utrzymują się z państwowego majątku jakim są prawa utworów powstałych w zespołach filmowych. Nie chcemy żeby zostawały jakiekolwiek uprzywilejowane grupy które są reliktem poprzedniego systemu.

{crossposting}

Czytaj więcej

Prezydent Duda: #TarczaAntykryzysowa wesprze ludzi i firmy

W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi

- W najtrudniejszej sytuacji są właśnie ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi. Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala – mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej wprowadzeniu Tarczy Antykryzysowej prezydent Andrzej Duda.

Więcej…

Kamiński: wielu Polskich obywateli chce wrócić do domu

Ruch graniczny jest duży, bo wielu naszych obywateli chce wrócić do domu. To jest naturalne, ale zdajemy sobie także sprawę, że korki to duża uciążliwość – powiedział szef MSWiA

Minister Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej, że dzięki działaniom polskich służb udało się zmniejszyć korki na granicach. Istotnej redukcji uległ czas oczekiwania na wjazd do naszego kraju od strony Niemiec, natomiast na przejściach z Czechami, Słowacją i Litwą ruch odbywa się na bieżąco, a granice są w pełni przejezdne.

Więcej…

Jarosińska-Jedynak: koronawirus, finansowanie z funduszy unijnych

Photo by CDC on Unsplash

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uzgodniło z Komisją Europejską i Ministerstwem Zdrowia szybszą ścieżkę dla nowych inwestycji w obszarze zdrowia związanych z koronawirusem, które mają być finansowane z funduszy unijnych. Pierwsze projekty przygotowało już województwo mazowieckie.

Więcej…

Czaputowicz: sprowadzamy Polaków do kraju

Jacek Czaputowicz Fot. Kancelaria Premiera

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami wideokonferencji z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich. 

Więcej…

Pneumokoki. Wybierzmy lepszą (bo skuteczniejszą) szczepionkę

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa

Nie sposób przecenić wartości obecnych działań podejmowanych przez ministerstwo zdrowia na froncie codziennej walki z pandemią koronawirusa w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie prace podejmowane przez resort w ostatnim czasie zasługują na aprobatę.

Więcej…