Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Siostra przewija Stefana

Film dokumentalny „Rycerz Stefan” autorstwa Agnieszki Kozaczka Gralak opowiada o świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa.

Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji.

Film jest obrazem widzenia rzeczywistości z perspektywy tego dziecka. Opisuje jego świat, relacje ze starszą siostrą i najbliższą rodziną. - mówi reżyserka Agnieszka Kozaczka Gralak.

Osią przewodnią jest bajka o chłopcu, który chce zostać rycerzem. W końcu każde dziecko marzy o tym, by zostać bohaterem. Opowiada ją matka. Sens historii jest taki, że aby zostać tym prawdziwym rycerzem nie jest potrzebna siła mięśni, a siła ducha. Rodzice chcą "wyposażyć" Stefana we właściwe wartości na dalszą drogę życia. On w przyszłości nie będzie w pełni samodzielny. W związku z tym musi mieć wewnętrzną siłę, by zmierzyć się z trudnościami, które go spotkają. - tłumaczy Kozaczka Gralak.

4

Rycerz Stefan to film dokumentalny oparty o scenariusz. Reżyserka przyznała jednak, że przez nieprzewidywalność dzieci trzeba było skupić się na improwizacji.

Od dłuższego czasu znam tą rodzinę i mogłam obserwować jakie relacje w niej panują. Między innymi te pomiędzy Stefanem, a siostrą. Mieli ze sobą doskonały kontakt, nawet gdy chłopiec jeszcze nie mówił. Można to określić jako takie niewerbalne porozumienie.

Siostra stała się dla jego wzorem i przejęła częściowo rolę matki. Dziewczynka ma świadomość, że brat ma zespół Downa i wymaga większej tolerancji niż inne dzieci. Mimo to czasami nie zwraca na to uwagi, czasami tracąc kontrolę traktuje go okrutnie, jako przeciwnika.

Daje mu tym jednocześnie możliwość przygotowania się go do trudnej przyszłości. Na razie całe otoczenie stara się mu zapewnić komfortowe warunki. W przedszkolu wszyscy go lubią, w domu jest lekko rozpieszczany... a siostra staje się często jego antagonistą. To uważam za ciekawe w ich relacji. Oczywiście w relacjach rodzeństwa jest miłość, ale wydaję się jakby siostra trzymała go taką twardą ręką dla jego dobra. - mówi

Chcę podkreślić, że to dokument, który nie skupia się na samym zespole Downa. To wejście w świat dziecka i opisywanie świata z jego perspektywy. Sam Stefan jest pokazywany jak zdrowy człowiek. - reasumuje Kozaczka Gralak.

Film będzie miał premierowy pokaz 30 marca o godz. 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Niepodległości. Prawa do emisji pozyskała Telewizja Polska.

Czytaj więcej

Moskwa: 100% zamrożenie taryfy gazowej na poziomie tego roku

Rządowa Tarcza Energetyczna, w tym dodatki na węgiel, inne źródła ciepła czy zamrożenie cen gazu to główne tematy podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, która odbyła się w gminie Pniewy.

Więcej…

Skuza: Grudzień jest ostatnim miesiącem na zakup obligacji skarbowych IKE

W grudniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75%, a 2-letnich 6,85%. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,85%.

Więcej…

Czarnek: aktualizacje systemu ELA

Czarnek: Najnowsze aktualizacje systemu ELA stanowią także duże wsparcie dla wszystkich polskich uczelni, które aplikują do prestiżowych, międzynarodowych rankingów.

Więcej…

Morawiecki: Grupa Wyszehradzka na trwale wpisała się w architekturę europejskiego bezpieczeństwa

Grupa Wyszehradzka jest bardzo ważnym i efektywnym formatem współpracy regionalnej. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie państw V4 - Polski, Czech, Węgier i Słowacji - w Koszycach.

Więcej…

Gdański kongres sukcesu

Jest nas 60 milionów – rozsianych po wszystkich kontynentach. Ludzi, którzy czują się Polakami, przyznają do polskich korzeni, swoją polskość kultywują.

Więcej…