Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Siostra przewija Stefana

Film dokumentalny „Rycerz Stefan” autorstwa Agnieszki Kozaczka Gralak opowiada o świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa.

Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji.

Film jest obrazem widzenia rzeczywistości z perspektywy tego dziecka. Opisuje jego świat, relacje ze starszą siostrą i najbliższą rodziną. - mówi reżyserka Agnieszka Kozaczka Gralak.

Osią przewodnią jest bajka o chłopcu, który chce zostać rycerzem. W końcu każde dziecko marzy o tym, by zostać bohaterem. Opowiada ją matka. Sens historii jest taki, że aby zostać tym prawdziwym rycerzem nie jest potrzebna siła mięśni, a siła ducha. Rodzice chcą "wyposażyć" Stefana we właściwe wartości na dalszą drogę życia. On w przyszłości nie będzie w pełni samodzielny. W związku z tym musi mieć wewnętrzną siłę, by zmierzyć się z trudnościami, które go spotkają. - tłumaczy Kozaczka Gralak.

4

Rycerz Stefan to film dokumentalny oparty o scenariusz. Reżyserka przyznała jednak, że przez nieprzewidywalność dzieci trzeba było skupić się na improwizacji.

Od dłuższego czasu znam tą rodzinę i mogłam obserwować jakie relacje w niej panują. Między innymi te pomiędzy Stefanem, a siostrą. Mieli ze sobą doskonały kontakt, nawet gdy chłopiec jeszcze nie mówił. Można to określić jako takie niewerbalne porozumienie.

Siostra stała się dla jego wzorem i przejęła częściowo rolę matki. Dziewczynka ma świadomość, że brat ma zespół Downa i wymaga większej tolerancji niż inne dzieci. Mimo to czasami nie zwraca na to uwagi, czasami tracąc kontrolę traktuje go okrutnie, jako przeciwnika.

Daje mu tym jednocześnie możliwość przygotowania się go do trudnej przyszłości. Na razie całe otoczenie stara się mu zapewnić komfortowe warunki. W przedszkolu wszyscy go lubią, w domu jest lekko rozpieszczany... a siostra staje się często jego antagonistą. To uważam za ciekawe w ich relacji. Oczywiście w relacjach rodzeństwa jest miłość, ale wydaję się jakby siostra trzymała go taką twardą ręką dla jego dobra. - mówi

Chcę podkreślić, że to dokument, który nie skupia się na samym zespole Downa. To wejście w świat dziecka i opisywanie świata z jego perspektywy. Sam Stefan jest pokazywany jak zdrowy człowiek. - reasumuje Kozaczka Gralak.

Film będzie miał premierowy pokaz 30 marca o godz. 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Niepodległości. Prawa do emisji pozyskała Telewizja Polska.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…