Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Siostra przewija Stefana

Film dokumentalny „Rycerz Stefan” autorstwa Agnieszki Kozaczka Gralak opowiada o świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa.

Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji.

Film jest obrazem widzenia rzeczywistości z perspektywy tego dziecka. Opisuje jego świat, relacje ze starszą siostrą i najbliższą rodziną. - mówi reżyserka Agnieszka Kozaczka Gralak.

Osią przewodnią jest bajka o chłopcu, który chce zostać rycerzem. W końcu każde dziecko marzy o tym, by zostać bohaterem. Opowiada ją matka. Sens historii jest taki, że aby zostać tym prawdziwym rycerzem nie jest potrzebna siła mięśni, a siła ducha. Rodzice chcą "wyposażyć" Stefana we właściwe wartości na dalszą drogę życia. On w przyszłości nie będzie w pełni samodzielny. W związku z tym musi mieć wewnętrzną siłę, by zmierzyć się z trudnościami, które go spotkają. - tłumaczy Kozaczka Gralak.

4

Rycerz Stefan to film dokumentalny oparty o scenariusz. Reżyserka przyznała jednak, że przez nieprzewidywalność dzieci trzeba było skupić się na improwizacji.

Od dłuższego czasu znam tą rodzinę i mogłam obserwować jakie relacje w niej panują. Między innymi te pomiędzy Stefanem, a siostrą. Mieli ze sobą doskonały kontakt, nawet gdy chłopiec jeszcze nie mówił. Można to określić jako takie niewerbalne porozumienie.

Siostra stała się dla jego wzorem i przejęła częściowo rolę matki. Dziewczynka ma świadomość, że brat ma zespół Downa i wymaga większej tolerancji niż inne dzieci. Mimo to czasami nie zwraca na to uwagi, czasami tracąc kontrolę traktuje go okrutnie, jako przeciwnika.

Daje mu tym jednocześnie możliwość przygotowania się go do trudnej przyszłości. Na razie całe otoczenie stara się mu zapewnić komfortowe warunki. W przedszkolu wszyscy go lubią, w domu jest lekko rozpieszczany... a siostra staje się często jego antagonistą. To uważam za ciekawe w ich relacji. Oczywiście w relacjach rodzeństwa jest miłość, ale wydaję się jakby siostra trzymała go taką twardą ręką dla jego dobra. - mówi

Chcę podkreślić, że to dokument, który nie skupia się na samym zespole Downa. To wejście w świat dziecka i opisywanie świata z jego perspektywy. Sam Stefan jest pokazywany jak zdrowy człowiek. - reasumuje Kozaczka Gralak.

Film będzie miał premierowy pokaz 30 marca o godz. 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Niepodległości. Prawa do emisji pozyskała Telewizja Polska.

Czytaj więcej

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…