Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Siostra przewija Stefana

Film dokumentalny „Rycerz Stefan” autorstwa Agnieszki Kozaczka Gralak opowiada o świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa.

Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji.

Film jest obrazem widzenia rzeczywistości z perspektywy tego dziecka. Opisuje jego świat, relacje ze starszą siostrą i najbliższą rodziną. - mówi reżyserka Agnieszka Kozaczka Gralak.

Osią przewodnią jest bajka o chłopcu, który chce zostać rycerzem. W końcu każde dziecko marzy o tym, by zostać bohaterem. Opowiada ją matka. Sens historii jest taki, że aby zostać tym prawdziwym rycerzem nie jest potrzebna siła mięśni, a siła ducha. Rodzice chcą "wyposażyć" Stefana we właściwe wartości na dalszą drogę życia. On w przyszłości nie będzie w pełni samodzielny. W związku z tym musi mieć wewnętrzną siłę, by zmierzyć się z trudnościami, które go spotkają. - tłumaczy Kozaczka Gralak.

4

Rycerz Stefan to film dokumentalny oparty o scenariusz. Reżyserka przyznała jednak, że przez nieprzewidywalność dzieci trzeba było skupić się na improwizacji.

Od dłuższego czasu znam tą rodzinę i mogłam obserwować jakie relacje w niej panują. Między innymi te pomiędzy Stefanem, a siostrą. Mieli ze sobą doskonały kontakt, nawet gdy chłopiec jeszcze nie mówił. Można to określić jako takie niewerbalne porozumienie.

Siostra stała się dla jego wzorem i przejęła częściowo rolę matki. Dziewczynka ma świadomość, że brat ma zespół Downa i wymaga większej tolerancji niż inne dzieci. Mimo to czasami nie zwraca na to uwagi, czasami tracąc kontrolę traktuje go okrutnie, jako przeciwnika.

Daje mu tym jednocześnie możliwość przygotowania się go do trudnej przyszłości. Na razie całe otoczenie stara się mu zapewnić komfortowe warunki. W przedszkolu wszyscy go lubią, w domu jest lekko rozpieszczany... a siostra staje się często jego antagonistą. To uważam za ciekawe w ich relacji. Oczywiście w relacjach rodzeństwa jest miłość, ale wydaję się jakby siostra trzymała go taką twardą ręką dla jego dobra. - mówi

Chcę podkreślić, że to dokument, który nie skupia się na samym zespole Downa. To wejście w świat dziecka i opisywanie świata z jego perspektywy. Sam Stefan jest pokazywany jak zdrowy człowiek. - reasumuje Kozaczka Gralak.

Film będzie miał premierowy pokaz 30 marca o godz. 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Niepodległości. Prawa do emisji pozyskała Telewizja Polska.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…