Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Historia Roja. Zdjęcie z planu. Pistolet wycelowany w głowę Żołnierza Wyklętego

"Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego wywołała sporo zamieszania i kontrowersyjnych opinii. Podobnie może być z kolejnym filmem, bowiem "Zdarzyło się w Polsce" porusza trudną tematykę dla dzisiejszych czasów.

"Zdarzyło się w Polsce" opowiada o historiach, które wydarzyły się na terenie naszej ojczyzny w latach 1946-71. Rozpoczyna się od sceny wysadzenia w powietrze auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu przez braci Kowalczyków.

W auli tej mieli być odznaczeni wszyscy odpowiedzialni za masakrę robotników na wybrzeżu w 1970 roku. Komuniści się wtedy wystraszyli, zrozumieli, że nie są bezkarni i krzywdy przez ich wyrządzone będą rozliczone. Te wydarzenia doprowadzają do śledztwa, by znaleźć odpowiedzialnych tego wybuchu. Na pewnym etapie śledztwa SB rozpoznaje w osobie portiera byłego żołnierza z oddziału Henryka Flammego, ps. Bartek. Dlatego głównymi podejrzanymi stają się Żołnierze Wyklęci. - mówi Piotr Walentynowicz.

Henryk Flame ps. “Bartek”

Kapitan Henryk Flame to przedwojenny pilot 2 pułku lotniczego w Krakowie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Był dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych, które w 1946 było największym antykomunistycznym ugrupowaniem na terenie Górnego Śląska i Podbeskidzia.

W trakcie filmu mamy do czynienia z wieloma retrospekcjami. Dzięki im poznajemy historie żołnierzy z oddziału "Bartka", ludzi z jego otoczenia, i w końcu jego samego.

Aż do momentu operacji "Lawina" zaaranżowanej przez UB-ecję. Żołnierze z odziału “Bartka” zostali zebrani i przetransportowani pod pretekstem dołączenia do armii Andersa z nowym okupantem sowieckim. Wtedy podstępnie zostali wymordowani. - opowiada wnuk Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki "Solidarności".

Choć film powstaje w celu pokazania prawdziwej historii która jest niewygodna dla wielu osób.

Dostałem scenariusz i miałem zamiar przejrzeć kilka kartek siedząc w samochodzie na parkingu. Nie wiem kiedy – przeczytałem całe 160 stron. To czytało się jak doskonałą powieść kryminalno-sensacyjną. Odtworzenie tego w formie filmu jest według mnie rewelacyjnym pomysłem. Myślę, że zachęci młodzież do zapoznania się z historią Polski. Tą prawdziwą. Bo aktualnie jesteśmy w sytuacji, w której brak dekomunizacji doprowadził do tego iż w wielu instytucjach publicznych są potomkowie tego "czerwonego bydła". Tym osobom nie jest w smak słuchać jakimi bandytami byli członkowie ich rodzin. Doprowadzają do tego, by historie ich rodzin były zniekształcane, obracane w żart a to nie o to chodzi. Naszym obowiązkiem jest to aby młode pokolenia poznały prawdę. W końcu nie mówimy o tym, co miało miejsce 200-300 lat temu, a o tym co po okresie powojennym, w czasach komunizmu – ciemnej karcie historii. - uważa Walentynowicz.

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…