Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Minister Gliński, proboszcz Notre Damme i min. Konrad Szymański stoją na tle katedry Notre Damme

Tragiczne wydarzenia z Paryża, ryzyko utraty katedry Notre-Dame unaoczniły nam wszystkim jak bardzo ta katedra i całe nasze dziedzictwo kulturalne są ważne dla Europejczyków – powiedział wiceminister Konrad Szymański na konferencji w Paryżu.

Spotkanie zainicjowane przez Emmanuela Marcona i zorganizowane przez francuską sekretarz stanu ds. europejskich Amelie de Montchalin odbyło się w Paryżu pod hasłem "Europejski mechanizm ochrony zagrożonego dziedzictwa kulturowego".

Podczas spotkania omawiano sposoby wzmocnienia współpracy w celu ochrony dziedzictwa kulturowego na wielu poziomach. Ochrona dziedzictwa ma być realizowana w trzech obszarach ochrony zabytków, kształcenia młodzieży, oraz wpisania tematyki ochrony wspólnego dziedzictwa do programów europejskich takich jak Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Horyzont 2020 czy agenda miejska.

„To zasadniczo trzy obszary. Po pierwsze, wzmocnienie koordynacji eksperckiej w sprawie ochrony zabytków i działania wspólne dla państw, które będą sobie tego życzyły. Po drugie, zaangażowanie młodzieży w ramach programów Erasmus czy Europejskiego Korpusu Solidarności w działania w tym zakresie. Po trzecie, włączenie tej tematyki do programów europejskich, takich jak Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Horyzont 2020, czy agenda miejska. Oczywiście w ramach istniejących instrumentów finansowych i ich elastyczności” – powiedział Konrad Szymański wiceszef MSZ.

- Polska popiera te kierunki działań. Jeszcze przed pożarem podnosiliśmy te postulaty w obszarze planowania nowego budżetu – zaznaczył wiceminister Szymański podkreślając jednocześnie, że wydarzenia w Paryżu pokazały wyraźnie, że europejska jedność jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury.

- Europejska jedność jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury; tragiczne wydarzenia z Paryża i ryzyko utraty katedry Notre-Dame unaoczniły nam, jak nasze dziedzictwo kulturalne jest ważne – powiedział w wypowiedzi dla PAP szef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Pokazały też wyraźnie (wydarzenia w Paryżu - pożar Notre Damme przyp. red), że europejska jedność, wbrew ograniczeniom politycznym, których dziś nie brakuje, jest czymś trwałym, jeśli oprzemy ją o fundament kultury, dlatego to spotkanie jest tak ważne dla Polski” – podkreślił Konrad Szymański.

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…