Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Lista Ładosia to jeszcze jeden dowód na to, że Polska jako wspólnota polityczna i społeczna zdała egzamin w najtrudniejszych latach II wojny światowej - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który wziął udział w prezentacji Listy Ładosia.

Opublikowana przez Instytut Pileckiego Lista Ładosia to naukowo opracowany imienny spis 3262 posiadaczy paszportów latynoamerykańskich wystawionych osobom pochodzenia żydowskiego w okresie Holokaustu przez Poselstwo RP w Szwajcarii we współpracy z organizacjami żydowskimi. 

- Lista Ładosia to jeszcze jeden dowód na to, że Polska jako państwo, Polska jako wspólnota polityczna, jako społeczeństwo w czasie II wojny światowej - poddana próbie najwyższej rangi, najtrudniejszej próbie - zdała egzamin - powiedział Gliński. - Publikacja Listy Ładosia pokazuje też, że polskie państwo potrafi zadbać o prawdę historyczną. To, że mogliśmy dziś zaprezentować tę publikację to zasługa ambasadora RP w Szwajcarii dr. Jakuba Kumocha, ale również państwa polskiego, które po 2015 r. stworzyło takie instytucje jak Instytut Pileckiego – dodał wicepremier. 

Podkreślił on także naukowy charakter publikacji Instytutu Pileckiego. 

- To prezentacja już zweryfikowanej naukowo Listy Ładosia; wiedzieliśmy, że taka akcja miała miejsce, mieliśmy wiele dowodów, pokazywaliśmy paszporty i zeznania świadków i zresztą część z nich żyje  - mówił minister kultury, przypominając, że dzięki publikacji znane są także losy ratowanych Żydów; część z nich przeżyła wojnę, inni jednak zginęli, jest także grupa osób, których losy są nieznane. 

- W tych kwestiach najważniejsza jest rzetelność naukowa oparta o pracę naszych archiwistów, naukowców i dzisiaj jest pierwszy owoc tej pracy, dowód na to, jak przebiegała ta akcja pomocy dla osób zagrożonych Holokaustem - dodał prof. Piotr Gliński. 

Lista Ładosia jest dostępna na stronie Instytutpileckiego.pl Lista z nazwiskami 3 262 Żydów, którzy posiadali tak zwane „paszporty Ładosia” (nazwa pochodzi od nazwiska Aleksandra Ładosia, polskiego posła w Szwajcarii w latach 1940 – 1945), została opublikowana przez Instytut Pileckiego po przeprowadzeniu dwuletnich badań we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutem Pamięci Narodowej. „Lista Ładosia” wykazuje, że 24-45% Żydów, posiadających sfałszowane dokumenty z Paragwaju, Hondurasu, Haiti czy Peru, przeżyło Holokaust. Kilkadziesiąt z tych osób żyje do dzisiaj. 

{crossposting}