Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Strona www poświęcona Marszowi Pileckiego. Dwie fotografie. Pilecki w mundurze i Pilecki jako młody mężczyzna.

W 71 rocznicę zamordowania Rotmistrza Pileckiego ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pileckiego. Na jego zakończenie przemawiał wicepremier minister kultury prof Piotr Gliński.

- Cieszymy się, że młodzi Polacy tak chętnie angażują się w przypominanie tej niezwykłej postaci. Angażowali się wtedy, kiedy nie było to łatwe. To oni nieśli tę pamięć, gdy nie wszystkim było z tym po drodze - powiedział na zakończenie IX Warszawskiego Marszu Pileckiego wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Marsz pamięci Witolda Pileckiego przeszedł ulicami Warszawy w 71. rocznicę śmierci Rotmistrza. Po zakończeniu uroczystości wicepremier Gliński zwiedził teren dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie został zamordowany Witold Pilecki.

- Spotykamy się w miejscu, w którym 71 lat temu Pilecki został zamordowany strzałem w tym głowy przez stalinowskich oprawców. Nasza uroczystość wieńczy Warszawski Marsz Pileckiego - powiedział Gliński.

Wicepremier podkreślił, że Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, wysłannik generała Andersa do komunistycznej Polski, „powinien być z całą pewnością otaczany najwyższą czcią i stawiany za wzór”.

- Cieszymy się, że młodzi Polacy tak chętnie angażują się w przypominanie tej niezwykłej postaci. Angażowali się wtedy, kiedy nie było to łatwe. To oni nieśli tę pamięć, gdy nie wszystkim było z tym po drodze. Niezależnie od politycznej koniunktury, wsparcia instytucji publicznych lub też jego braku, od 2011 r., regularnie dajecie państwo wyraz waszego przywiązania do Polski, do naszej historii, bohaterów, wśród których Witold Pilecki zajmuje szczególne miejsce - powiedział Piotr Gliński.

Stwierdził, iż fakt, „że Pilecki na ochotnika udał się do niemieckiego obozu śmierci, a następnie stworzył tam wewnątrz obozowy ruch oporu i opracował raport ujawniający piekło Holocaustu stawia go na piedestale czołowych bohaterów wspólnoty międzynarodowej”.

 

Marsz skomponowany przez Piotra Flisa na cześć Rotmistrza Pileckiego.

- Dziękując za społeczne zaangażowanie w proces przywracania pamięci o Witoldzie Pileckim pragnę zapewnić, że także władze publiczne w ostatnich latach angażują się w przypominanie o nim i innych bohaterach, którzy mieli być zapomniani, o których pamięć miała być zgładzona - dodał wicepremier.

Powiedział, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o takich postaciach, "dlatego, żeby nasza wspólnota polityczna opierała się na właściwych wartościach, bo ta pamięć dotyczy wyborów związanych z podstawowymi wartościami. Także wtedy, kiedy tym wyborem była śmierć dla wartości, które cementują, które integrują, które powodują, że wspólnota polityczna, że Polska trwa” - zakończył.