Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To pierwsza obecność polskiego ministra edukacji na Białorusi od 30. lat. 15-16 września br. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przebywał z dwudniową wizytą na Białorusi.

Jej celem była rozmowa z białoruskim ministrem edukacji Igorem Karpienko na temat nauczania języka polskiego oraz spotkanie z polskim środowiskiem oświatowym. To pierwsza obecność polskiego ministra edukacji od trzydziestu lat. 

Minister rozpoczął wizytę w Grodnie od złożenia kwiatów na mogiłach Obrońców Grodna oraz przy Krzyżu Katyńskim. Następnie wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi. W jego trakcie wręczył  tzw. bon pierwszaka, czyli tornistry z pełnym wyposażaniem dla uczniów klas I szkół w Grodnie, Wołkowysku, Baranowiczach, Lidzie i Mińsku.

- Jestem dziś z Państwem nie tylko, aby zapewnić Was, że zawsze mogą Państwo liczyć na Rzeczpospolitą – powiedział szef MEN witając uczniów i wychowawców. - Jestem także dlatego, aby pokazać, że razem – Polacy w Ojczyźnie i poza jej granicami stanowimy wspólnotę, o której sile i atrakcyjności decyduje w znacznym stopniu jakość kształcenia i wychowania nowych pokoleń – dodał.

W trakcie rozmów ze środowiskiem oświatowym skupionym wokół Związku Polaków na Białorusi rozmawiano o potrzebach i oczekiwaniach w zakresie organizacji i wsparcia nauczania języka polskiego na Białorusi. Minister edukacji wskazał, że niepokojące jest zmniejszanie oferty nauki języka polskiego w szkołach białoruskich. W tej sytuacji większego znaczenia nabiera aktywność szkół prowadzonych przez organizacje społeczne Polaków, w tym Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Trudności, ale także przyszłe wyzwania były tematem dwustronnej rozmowy z białoruskim Ministrem Edukacji Igorem Karpienko. Minister Piontkowski podkreślił, że Polsce zależy na stworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju oświaty mniejszości polskiej na Białorusi. Zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz jej rozwoju, wychodzących naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom Polaków tam mieszkających. Zwrócił również uwagę, że mniejszość białoruska w Polsce nie ma ograniczeń w zakresie możliwości podtrzymywania znajomości języka i kultury białoruskiej.

- Zależy nam  także na umożliwieniu swobodnej realizacji przez podmioty z Polski projektów edukacyjnych skierowanych do polskiej mniejszości na Białorusi - podkreślił szef MEN. - Chodzi zwłaszcza o wyjazdy edukacyjno-wypoczynkowe dzieci i młodzieży do Polski, a także wyjazdy nauczycieli z Białorusi na kursy doskonalenia zawodowego - dodał. 

Minister podziękował także za pozytywne zakończenie kwestii rekrutacji uczniów do I klasy szkół z polskim językiem nauczania w Grodnie i Wołkowysku. W ostatnich latach MEN wielokrotnie zwracało się do strony białoruskiej o przerwanie napotykanych trudności.

Ministrowie edukacji poruszyli również temat możliwości wspólnej realizacji projektów edukacyjnych. Na wzór konkursów wymiany młodzieży realizowanych przez MEN we współpracy z Litwą i Ukrainą, minister Dariusz Piontkowski przedstawił pomysł organizacji pilotażowego projektu pomiędzy młodzieżą z Polski i Białorusi.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…