Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Premier Mateusz Morawiecki przemawia na spotkaniu z okazji 40 rocznicy Sierpnia 80

Premier Mateusz Morawiecki udział w uroczystościach upamiętniających 40. rocznicę strajków z 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”.

- Czasami mówimy o tamtych dniach, o 31 sierpnia, że to był wybuch „Solidarności”. Jest w tym dużo prawdy. Był tam ten ogień, o którym pisał Mickiewicz, którego 100 lat nie wyziębi. Była nadzieja, że mogą odmienić się losy naszego kraju - powiedział szef rządu. 

Jak podkreślił premier podczas obchodów na placu Solidarności w Gdańsku, NSZZ „Solidarność” to nie tylko związek zawodowy, czy ruch społeczny, lecz także wyjątkowy ruch społeczno-narodowy w historii całego świata. - To ruch, który miał na celu wywalczenie godnego życia w niepodległym i suwerennym państwie - kontynuował.

Szef rządu zwrócił uwagę, że cele „Solidarności” przyświecały działaniom zarówno związkowców, jak również sympatyków i anonimowych ludzi, o których należy pamiętać.

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał o Annie Walentynowicz, Lechu Kaczyńskim i Henryku Wujcu - przywódcach „Solidarności”, którzy odeszli. 

Podziękował m.in. Andrzejowi Kołodziejowi oraz Joannie i Andrzejowi Gwiazdom, obecnym na gdańskich uroczystościach. Przywołał też postać Tadeusza Szczudłowskiego - inicjatora postawienia krzyża przy bramie Stoczni Gdańskiej.

- To była bezkrwawa, pokojowa rewolucja.  Na tym czynie wzorują się narody całego świata - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Idee „Solidarności” nadal są ważne i aktualne. To nie tylko lekcja historii. To także wielkie zadanie i zobowiązanie na lata przed nami (…) To do dziś niedokończony wielki projekt. Te ideały „Solidarności”, to nie tylko dzieje ostatnich 40 lat. To także wyznacznik na kolejne 40 lat dla rządów, rządzących, społeczeństwa i naszego narodu - wskazał szef rządu.

W odniesieniu do sytuacji na Białorusi dodał też, że dzisiaj naród białoruski walczy o wolność, demokrację i suwerenność zbudowaną na bazie tej wolności. - Jesteśmy z Wami. Jest z Wami polska solidarność - zapewnił premier.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…