Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wojciech Murdzek w studio telefizyjnym w tle flaga z Orłem Białym

Podczas wizyty na Litwie szef polskiego resortu nauki Wojciech Murdzek wraz z Ministrem Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej podpisał umowę dotyczącą wzajemnego uznawania dokumentów.

Rozmawiano na temat zacieśniania polsko-litewskiej współpracy naukowej i międzyuczelnianej. Porozumienie zapewni bardziej przejrzysty sposób wzajemnego uznawania dokumentów.

- Mam nadzieję, że zawarcie umowy nie tylko ułatwi mobilność akademicką pomiędzy naszymi krajami, ale także przyczyni się do zacieśnienia współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki - powiedział minister Murdzek.

Ministrowie rozmawiali na temat inicjatywy Uniwersytety Europejskie - European Universities Initiative lub European Universities Networks - realizowanej w ramach Programu Erasmus+. To rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzona sieć uczelni umożliwi studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego traktuje inicjatywę Uniwersytety Europejskie, jako ważny element rozwoju polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego. Liczymy, że zwiększy ona mobilność środowiska naukowego oraz przyczyni się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności polskich i europejskich uczelni - powiedział minister Murdzek.

Wizyta na Litwie była również okazją do zachęcenia partnerów litewskich do udziału w konkursie DAINA, prowadzonym przez NCN, na wspólne polsko-litewskie projekty badawcze. W tegorocznej II edycji inicjatywy, zespoły badawcze z Polski i Litwy mogą składać wnioski do 15 września 2020 r.

- Zachęcamy do współpracy między instytucjami polskimi i litewskimi w obszarze nauki. Cieszymy się z zainteresowania konkursem DAINA i liczymy na zainteresowanie współpracą w programach wielostronnych, np. programach Unii Europejskiej - mówił szef polskiego resortu nauki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…