Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wojciech Murdzek w studio telefizyjnym w tle flaga z Orłem Białym

Podczas wizyty na Litwie szef polskiego resortu nauki Wojciech Murdzek wraz z Ministrem Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej podpisał umowę dotyczącą wzajemnego uznawania dokumentów.

Rozmawiano na temat zacieśniania polsko-litewskiej współpracy naukowej i międzyuczelnianej. Porozumienie zapewni bardziej przejrzysty sposób wzajemnego uznawania dokumentów.

- Mam nadzieję, że zawarcie umowy nie tylko ułatwi mobilność akademicką pomiędzy naszymi krajami, ale także przyczyni się do zacieśnienia współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki - powiedział minister Murdzek.

Ministrowie rozmawiali na temat inicjatywy Uniwersytety Europejskie - European Universities Initiative lub European Universities Networks - realizowanej w ramach Programu Erasmus+. To rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzona sieć uczelni umożliwi studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach.

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego traktuje inicjatywę Uniwersytety Europejskie, jako ważny element rozwoju polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego. Liczymy, że zwiększy ona mobilność środowiska naukowego oraz przyczyni się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności polskich i europejskich uczelni - powiedział minister Murdzek.

Wizyta na Litwie była również okazją do zachęcenia partnerów litewskich do udziału w konkursie DAINA, prowadzonym przez NCN, na wspólne polsko-litewskie projekty badawcze. W tegorocznej II edycji inicjatywy, zespoły badawcze z Polski i Litwy mogą składać wnioski do 15 września 2020 r.

- Zachęcamy do współpracy między instytucjami polskimi i litewskimi w obszarze nauki. Cieszymy się z zainteresowania konkursem DAINA i liczymy na zainteresowanie współpracą w programach wielostronnych, np. programach Unii Europejskiej - mówił szef polskiego resortu nauki.

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Więcej…

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…