Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pałac Lubomirskich w Lublinie, przed nim ekspozycja rzeźb wykonanych z piaskowaca. Przedstawiają pofalowane prostokąty w miękkich kształtach

- Mądrą politykę historyczną państwo może realizować przez systematycznie i mądrze działające instytucje – stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas spotkania poświęconemu zaprezentowaniu założeń i scenariusza wystawy stałej powstającego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziału Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

- Taką instytucją będzie nowe muzeum poświęcone kresom – dodał Sellin.

Sekretarz Stanu w MKiDN podkreślił ogromną społeczną potrzebę utworzenie muzeum poświęconego tematyce kresowej, która wyrażała się w licznych postulatach zgłaszanych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Wskazywano różne lokalizacje, jednak biorąc pod uwagę przede wszystkim historyczne konotacje Lublina, miasta kluczowego dla dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz pierwsze wystąpienie w tej sprawie przesłane przez Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, decyzja o tym, aby właśnie tu powstało muzeum opowiadające o dziejach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej była oczywista – powiedział wiceminister. 

Na siedzibę przyszłego Muzeum wytypowany został położony przy lubelskim Placu Litewskim, tzw. Pałac Lubomirskich (Radziwiłłowski) – jeden z najznakomitszych zabytków Lublina. Należący do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Pałac został kupiony na potrzeby siedziby Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dzięki dotacji celowej w wysokości prawie 11 mln zł, przekazanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego Muzeum Lubelskiemu w 2017 r. 

- W zabytkowych murach Pałacu Lubomirskich po 2019 r. powstanie nowoczesna przestrzeń ekspozycyjna – zapowiedział Sellin. - Relacja między nowoczesnym spojrzeniem i zabytkowym budynkiem oraz strefą historyczną ma szansę stworzyć unikatowy charakter Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Położenie obiektu w centralnej części miasta, w obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz bezpośrednie sąsiedztwo ważnych instytucji i obiektów publicznych stanowić będą niewątpliwie dodatkowe atuty nowej placówki muzealnej – podkreślił wiceszef resortu kultury.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…