Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego (MKiDN) Wanda Zwinogrodzka wręczyła nominacje 54. dyrektorom szkół artystycznych oraz 2. dyrektorom burs artystycznych.

Uroczystość, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, uświetnił występ dwóch młodych śpiewaków operowych – laureatów tegorocznych konkursów wokalnych – Krzysztofa Zimnego i Davida Roya.

Wiceminister Zwinogrodzka podkreśliła, że to szczególny dzień zarówno dla dyrektorów kończących pełnienie swojej funkcji, jak również dla nowo powołanych.

- Jest to dla Państwa czas życiowej cezury i podsumowania dotychczasowych zawodowych i osobistych dokonań – powiedziała wiceminister. - Życzę radości i satysfakcji zarówno kończącym, jak i rozpoczynającym dyrektorską misję. Dotychczasowym dyrektorom serdecznie dziękuję za podjęty trud i wkład w pomnażanie polskiej kultury. Tych z Państwa, którzy obejmą obowiązki w najbliższych dniach, zapewniam o tym, że fakt powołania jest wyrazem zaufania do Państwa doświadczenia, sił i umiejętności – dodała. 

Minister Zwinogrodzka przypomniała, że rozpoczynający się za kilka dni rok szkolny będzie pierwszym, w którym system szkolnictwa artystycznego zaistnieje w docelowej postaci – 1 września rozpoczną działalność pięcioletnie licea sztuk plastycznych, działające na podbudowie czteroletniego liceum ogólnokształcącego, powołane w wyniku przekształcenia dotychczasowych liceów plastycznych.

- Bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do harmonijnej zmiany systemu szkolnictwa plastycznego – podkreśliła wiceminister. - Przypomnę, że rozpoczęliśmy te przekształcenia od konsultacji i badań ankietowych w środowisku szkół plastycznych, w efekcie których wypracowaliśmy wdrażany obecnie model. Przyjęty w toku uzgodnień pięcioletni cykl kształcenia w liceum sztuk plastycznych pozwoli na spokojną i dogłębną edukację uzdolnionej plastycznie młodzieży – dodała. 

Wanda Zwinogrodzka poinformowała, że zostaną również podjęte prace nad stopniową zmianą cyklu kształcenia w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia. Wnioski formułowane przez uczniów, nauczycieli i dyrektorów tych szkół skłaniają resort do skrócenia cyklu kształcenia do sześciu lat, co nastąpi w ciągu kilku kolejnych lat szkolnych.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…