Podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego (MKiDN) Wanda Zwinogrodzka wręczyła nominacje 54. dyrektorom szkół artystycznych oraz 2. dyrektorom burs artystycznych.
Uroczystość, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, uświetnił występ dwóch młodych śpiewaków operowych – laureatów tegorocznych konkursów wokalnych – Krzysztofa Zimnego i Davida Roya.
Wiceminister Zwinogrodzka podkreśliła, że to szczególny dzień zarówno dla dyrektorów kończących pełnienie swojej funkcji, jak również dla nowo powołanych.
- Jest to dla Państwa czas życiowej cezury i podsumowania dotychczasowych zawodowych i osobistych dokonań – powiedziała wiceminister. - Życzę radości i satysfakcji zarówno kończącym, jak i rozpoczynającym dyrektorską misję. Dotychczasowym dyrektorom serdecznie dziękuję za podjęty trud i wkład w pomnażanie polskiej kultury. Tych z Państwa, którzy obejmą obowiązki w najbliższych dniach, zapewniam o tym, że fakt powołania jest wyrazem zaufania do Państwa doświadczenia, sił i umiejętności – dodała.
Minister Zwinogrodzka przypomniała, że rozpoczynający się za kilka dni rok szkolny będzie pierwszym, w którym system szkolnictwa artystycznego zaistnieje w docelowej postaci – 1 września rozpoczną działalność pięcioletnie licea sztuk plastycznych, działające na podbudowie czteroletniego liceum ogólnokształcącego, powołane w wyniku przekształcenia dotychczasowych liceów plastycznych.
- Bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do harmonijnej zmiany systemu szkolnictwa plastycznego – podkreśliła wiceminister. - Przypomnę, że rozpoczęliśmy te przekształcenia od konsultacji i badań ankietowych w środowisku szkół plastycznych, w efekcie których wypracowaliśmy wdrażany obecnie model. Przyjęty w toku uzgodnień pięcioletni cykl kształcenia w liceum sztuk plastycznych pozwoli na spokojną i dogłębną edukację uzdolnionej plastycznie młodzieży – dodała.
Wanda Zwinogrodzka poinformowała, że zostaną również podjęte prace nad stopniową zmianą cyklu kształcenia w ogólnokształcącej szkole muzycznej I stopnia. Wnioski formułowane przez uczniów, nauczycieli i dyrektorów tych szkół skłaniają resort do skrócenia cyklu kształcenia do sześciu lat, co nastąpi w ciągu kilku kolejnych lat szkolnych.
Każdego roku, w drugą sobotę maja w godzinach 12.00-16.00 będzie trwało sprzątanie grobów opuszczonych: żołnierzy, bezdomnych oraz cudzoziemców. Wiem, że w każdym kraju na świecie są cmentarze, gdzie znajdzie się choć kilka samotnych grobów. Mocno zabiegam o to, by akcja z czasem miała światowy zasięg. Jestem w kontakcie z amerykańskimi misjonarzami, którzy są “rozsiani” po całym świecie. Mają dużą sieć kontaktów. Trwają także rozmowy z mułłą i rabinem. Mam nadzieję, że włączy się także kardynał Konrad Krajewski. Oczywiście najlepiej byłoby jakby zaangażował się również papież. To jakby są główne założenia, w kierunku których czynię kroki - mówi Marzena Skowyra. Nie zapominajmy o opuszczonych grobach.
Marzena Skowyra
Od początku lat 90 budowaliśmy nasz rynek napojów, soków i nektarów w oparciu o polskie smaki, firmy i smaki. We wszystkich krajach UE, a szczególnie w Europie Środkowej, dominują produkty koncernów zagranicznych. U nas dominują nasze. Stało się tak przez mądrą politykę firm i rządów. Polskie napoje już w latach 90 były lepsze, zawierały więcej soków. Polacy wybierali je, bo dobrze wpływają na zdrowie, dają dodatkową wartość za podobną cenę, a produkty zagraniczne są oparte na chemii. Utrzymanie podatku na dotychczasowym poziomie jest rzeczą priorytetową
Julian Pawlak
Pół roku temu dokonano pewnego rodzaju rewolucji w systemie. Mianowicie zmieniono operatora e-myta z prywatnego na państwowego. Były dwa argumenty – po pierwsze miało to być tańszym rozwiązaniem i dać większą kontrolę państwu, dzięki takim instytucjom m. in. jak policja. Po tych sześciu miesiącach chcemy przyjrzeć się, czy te założenia zostały zrealizowane. Sprawdzimy także czy środki były adekwatne do efektów, czyli czy potrzebne były aż tak wielkie zmiany. Porównamy też system z tymi z innych państw. Krajowy System Poboru Opłat pod lupą Instytutu Staszica
Dawid Piekarz
Często nie mówi się już o „telemedycynie”, ale znacznie szerzej - o „telezdrowiu” czy „zdrowiu cyfrowym”. Nie chodzi wyłącznie o proste rozwiązania umożliwiające kontakt między pacjentem a lekarzem on-line. Mówimy o całym ekosystemie rozwiązań technologicznych i medycznych przenoszących procesy diagnostyki, terapii i rehabilitacji na zupełnie nowe poziomy. W otolaryngologii koncentrujemy się przede wszystkim na diagnostyce i rehabilitacji – w domu pacjenta czy w lokalnym ośrodku. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich możliwości, jednak z punktu widzenia całego systemu napotykamy na wiele trudności. Polacy leczą zdalnie w Azji i Afryce
Piotr H. Skarżyński
Czytaj więcej
Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy
Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.
Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.
Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo
Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.
Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem
Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.