Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tematem obrad czwartego w tym roku posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych był m.in. podział dotacji na realizację zadań w 2022 r., a także projekt VIII raportu dotyczącego sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w Polsce.

Posiedzeniu komisji współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, reprezentujący stronę rządową oraz Grzegorz Kuprianowicz, reprezentujący stronę mniejszościową.

- Dzięki naszym cyklicznym spotkaniom i wzajemnym inspiracjom udało się wypracować kilka skutecznych rozwiązań, które z pożytkiem wykorzystują przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych - zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA mówił o przebiegu prac nad podziałem dotacji na realizację w 2022 roku zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych. Zwrócił też uwagę, że podczas prac komisji udało się doprowadzić do znaczącego zwiększenia budżetu na działalność dla mniejszości narodowych i etnicznych na przyszły rok. To zwiększenie środków finansowych w stosunku do roku 2021 o kwotę 2 mln zł. Decyzję w sprawie przyznania środków wiceminister Błażej Poboży podpisał 15 grudnia br.

- Wielokrotnie Państwo podkreślali, że samo utrzymanie finansowania na tym samym poziomie jest niewystarczające. Dlatego jest mi szczególnie miło przypomnieć, że wsłuchując się w Państwa głosy, ten postulat został zrealizowany - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zwracając się do członków Komisji.

Podsekretarz stanu w MSWiA odniósł się też do realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.

- Na szczególną uwagę zasługuje konkurs stypendialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz konkurs stypendialny dla studiujących na uczelniach osób pochodzenia romskiego - zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Podczas posiedzenia rozmawiano również o VIII raporcie, który dotyczy sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w RP.

{crossposting}

Czytaj więcej

W kwestii surowców – tylko razem!

Autorstwa Ad Meskens - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73870184

Zauważyli Państwo, że wojna na Ukrainie spowodowała, że politycy i komentatorzy, uważający dotąd Unię Europejską za „wyimaginowaną wspólnotę”, zamilkli?

Więcej…

Kredytobiorcy lepsi i gorsi?

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Wsłuchując się w wypowiedzi polityków odnoszę wrażenie, że w Polsce istnieje tylko jeden rodzaj kredytobiorców, a mianowicie posiadacze kredytów hipotecznych.

Więcej…

Żółwie tempo decyzji ws. NBP i RPP

Łacińska paremia „festina lente” - śpiesz się powoli - wyjątkowo przypadła do gustu naszym parlamentarzystom, gdy chodzi o obsadę stanowisk o kluczowym znaczeniu dla polityki finansowej państwa.

Więcej…

Morawiecki: Ukraina broni najbardziej uniwersalnych i europejskich wartości

Photo by Robert Paul Jensen on Unsplash

Premier Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą we Lwowie, gdzie doszło do kolejnego rosyjskiego ataku. Odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy i poszkodowanych cywilów.

Więcej…

Grupa Orlen zwiększy sieć stacji paliw na Słowacji o 25 nowych obiektów

W efekcie podpisanej umowy, Koncern będzie właścicielem łącznie 47 stacji i umocni pozycję w gronie liderów sprzedaży detalicznej na tym rynku.

Więcej…