Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tematem obrad czwartego w tym roku posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych był m.in. podział dotacji na realizację zadań w 2022 r., a także projekt VIII raportu dotyczącego sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w Polsce.

Posiedzeniu komisji współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, reprezentujący stronę rządową oraz Grzegorz Kuprianowicz, reprezentujący stronę mniejszościową.

- Dzięki naszym cyklicznym spotkaniom i wzajemnym inspiracjom udało się wypracować kilka skutecznych rozwiązań, które z pożytkiem wykorzystują przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych - zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA mówił o przebiegu prac nad podziałem dotacji na realizację w 2022 roku zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych. Zwrócił też uwagę, że podczas prac komisji udało się doprowadzić do znaczącego zwiększenia budżetu na działalność dla mniejszości narodowych i etnicznych na przyszły rok. To zwiększenie środków finansowych w stosunku do roku 2021 o kwotę 2 mln zł. Decyzję w sprawie przyznania środków wiceminister Błażej Poboży podpisał 15 grudnia br.

- Wielokrotnie Państwo podkreślali, że samo utrzymanie finansowania na tym samym poziomie jest niewystarczające. Dlatego jest mi szczególnie miło przypomnieć, że wsłuchując się w Państwa głosy, ten postulat został zrealizowany - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zwracając się do członków Komisji.

Podsekretarz stanu w MSWiA odniósł się też do realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.

- Na szczególną uwagę zasługuje konkurs stypendialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz konkurs stypendialny dla studiujących na uczelniach osób pochodzenia romskiego - zaznaczył wiceminister Błażej Poboży.

Podczas posiedzenia rozmawiano również o VIII raporcie, który dotyczy sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w RP.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…