Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Polsce otrzymały wytyczne dotyczące funkcjonowania w czasie epidemii - informuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

– Bezpieczeństwo dzieci jest absolutnym priorytetem. Na bieżąco monitorujemy sytuację w tych placówkach, żadne dziecko nie jest zakażone. 

Prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych to zadanie własne powiatu. Jak zapewnia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha, wszystkie placówki w Polsce otrzymały wytyczne dotyczące funkcjonowania w czasie epidemii, w tym w zakresie konieczności zabezpieczenia dzieci przed koronawirusem.

W całym kraju działa dzisiaj 1151 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywa ok. 17 tys. dzieci.

– Na bieżąco monitorujemy sytuację w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z naszych informacji wynika, że żadne dziecko nie jest zakażone koronawirusem. W 12 placówkach izolacją objętych jest 32 podopiecznych, są to głównie dzieci przyjmowane w trybie interwencyjnym oraz powracające z ucieczek – informuje wiceminister Barbara Socha.

Z informacji przekazywanych przez powiaty do ministerstwa rodziny wynika, że w placówkach  placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzona jest nauka zdalna.

– Ministerstwo Rodziny zdecydowało o uruchomieniu programu wsparcia pieczy zastępczej i proceduje program zakupu komputerów. Program będzie współfinansowany ze środków unijnych – zapewnia wiceszefowa MRPiPS.

W ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono zmiany, które ułatwiają samorządom różnych szczebli realizację zadań w obszarze wspierania rodziny i pieczy zastępczej.

– Wprowadzone zmiany mają charakter czasowy i zmierzają do zawieszenia na czas trwania epidemii określonych ustawą obligatoryjnych zasad dotyczących kryterium wieku i liczby dzieci w placówkach, a także terminów i trybu dokonywania ocen wychowanków pieczy zastępczej i samych rodzin zastępczych. Propozycje zmian były zgłaszane przez środowisko reprezentujące realizatorów ustawy – wskazuje wiceminister Barbara Socha.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…