Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już niebawem wszystkie Gminne Ośrodki Kultury (GOKi) będą podłączone do szerokopasmowego internetu. Ministerstwo cyfryzacji (MC) doposaży je także w sprzęt komputerowy i zorganizuje szkolenia z kompetencji cyfrowych.  Dostęp do internetu nie musi kończyć się na wielkomiejskich aglomeracjach. 

To główne cele programu, który MC realizuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort właśnie zakończył nabór wniosków na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych. MC ma aż 550 zgłoszeń z całej Polski, czyli ponad 7 zgłoszeń na jeden region. 

- To świetny wynik i dowód na to, że lokalne społeczności czekają na takie inicjatywy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Najwięcej - 13 - wniosków dotyczy organizacji szkoleń w regionie lubelskim - dodaje szef MC. 

Na drugim miejscu pod względem liczby wniosków znalazły się jednocześnie obszary: nowosądecki i starogardzki (po 12 wniosków). Po 11 wniosków złożono w obszarach: gdańskim, płockim i poznańskim. Z samego Poznania Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) otrzymało trzy zgłoszenia. Wśród wnioskodawców są m.in.: organizacje pozarządowe, partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST), instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, instytucje publiczne z obszaru nauki, kultury, edukacji, szkoły wyższe.

- CPPC analizuje obecnie wnioski. Podmiot, który wygra w danym NUTSie (tak nazywamy obszary, jest ich 73), zorganizuje szkolenia pracownikom gminnych samorządowych instytucji kultury, czyli GOKów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dodatkowo kupi sprzęt do realizacji szkoleń. Komputery, tablety, drukarki 3D i inne wyposażenie po zakończeniu projektu pozostaną na stałe w ośrodkach kultury – dodaje Zagórski.

W każdym z obszarów zostanie wybrany tylko jeden projekt. Zwycięskie projekty będą dofinansowane w 100%. Minimalna wartość dofinansowania to 450 tys. zł, maksymalna - 1 mln 360 tys. zł.
- Gminne Ośrodki Kultury pełnią ważną rolę w społecznościach lokalnych – podkreśla minister. - Doceniamy to i widzimy w tym szansę na szybszy rozwój kompetencji cyfrowych obywateli. Wspieramy małe miejscowości, bo dostęp do internetu nie musi kończyć się na wielkomiejskich aglomeracjach – stwierdza na zakończenie szef MC.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…