Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Teatr Wielki w Łodzi współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i woj. łódzkie. Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

- To szczęśliwy dzień dla łódzkiej kultury, bo finalizujemy to, do czego zobowiązaliśmy się z panem marszałkiem woj. łódzkiego jakiś czas temu. Podpisujemy umowę o współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatru Wielkiego w Łodzi. To znaczy, że ta instytucja będzie miała dodatkowe wsparcie dla swojego rozwoju - 3,1 mln zł - podkreślił minister kultury podczas uroczystości podpisania umowy w siedzibie teatru.

Jak zaznaczył, potrzeby łódzkiej sceny operowej są duże i - wspólnie z marszałkiem - resort kultury będzie je od teraz kolejno realizował.

- Takie momenty są ważne, ponieważ zbieramy się uroczyście i mówimy o czymś dla nas ważnym. To okazja, by podziękować wszystkim tym, dzięki którym możemy być w tym miejscu - organizatorom, pracownikom. Instytucje, które - ujmując to trochę nieładnie - bierzemy na współprowadzenie, mają wielki potencjał, który trzeba jeszcze bardziej uwolnić i zdynamizować, które mają znaczenie także ponadregionalne - tak jak Teatr Wielki w Łodzi – mówił Gliński.

Zdaniem wicepremiera, żadna wspólnota polityczna czy lokalna nie może rozwijać się bez rozwoju kultury. – Jak mówił Churchill - po co prowadzilibyśmy wojny, jeżeli nie mielibyśmy mieć swojej kultury? To w dużej mierze sens naszego życia - zaznaczył.

Minister kultury dodał, że współprowadzenie instytucji kultury przez MKiDN to nie tylko jej większy budżet, ale także lepszy dostęp do środków inwestycyjnych ministerstwa oraz dotacji celowych np. na wyjazdy, premiery. Umowa o współprowadzeniu Teatru Wielkiego w Łodzi została zawarta do 2022 r.

- Jako państwo (...) jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zwiększać i uatrakcyjniać ofertę instytucji kultury. Możemy być szczęśliwi, że dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, mądrej pracy osób za to odpowiedzialnych mamy polski budżet na tyle zwiększony, że mamy możliwość powiększenia o ponad 30 mld nakładów na ochronę zdrowia, ale także o ponad 1 mld nakładów na kulturę. Myślę, że to proporcje właściwe - podkreślił wicepremier Gliński.

Teatr Wielki w Łodzi to druga pod względem wielkości scena w Polsce i jednocześnie jedna z największych w Europie. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska zostaje kolejnym państwem ramowych Eurokorpusu

- Będziemy pracować nad wypełnieniem zobowiązania, które dzisiaj bierzemy na siebie. Po kilku latach zaangażowania w prace organów wewnętrznych Eurokorpusu, Polska już w pełni angażuje się w działania kwatery.

Więcej…

Nowy prezes, stałe wyzwania

Zmiany, zmiany, zmiany… Nie tylko w podatkach, ale także i te, które mogą nastrajać zdecydowanie bardziej optymistycznie.

Więcej…

Błaszczak: 18. Dywizja Zmechanizowana odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO

- 18. Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, uzyskała także certyfikację. Dbamy również o rozwój zaplecza technicznego. Jednym z ważnych elementów 18. Dywizji jest 1. Warszawska Brygada Pancerna.

Więcej…

Adamczyk: Dbajmy o swoje bezpieczeństwo

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”.

Więcej…

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia

Maląg: W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci.

Więcej…