Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Teatr Wielki w Łodzi współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i woj. łódzkie. Umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

- To szczęśliwy dzień dla łódzkiej kultury, bo finalizujemy to, do czego zobowiązaliśmy się z panem marszałkiem woj. łódzkiego jakiś czas temu. Podpisujemy umowę o współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Teatru Wielkiego w Łodzi. To znaczy, że ta instytucja będzie miała dodatkowe wsparcie dla swojego rozwoju - 3,1 mln zł - podkreślił minister kultury podczas uroczystości podpisania umowy w siedzibie teatru.

Jak zaznaczył, potrzeby łódzkiej sceny operowej są duże i - wspólnie z marszałkiem - resort kultury będzie je od teraz kolejno realizował.

- Takie momenty są ważne, ponieważ zbieramy się uroczyście i mówimy o czymś dla nas ważnym. To okazja, by podziękować wszystkim tym, dzięki którym możemy być w tym miejscu - organizatorom, pracownikom. Instytucje, które - ujmując to trochę nieładnie - bierzemy na współprowadzenie, mają wielki potencjał, który trzeba jeszcze bardziej uwolnić i zdynamizować, które mają znaczenie także ponadregionalne - tak jak Teatr Wielki w Łodzi – mówił Gliński.

Zdaniem wicepremiera, żadna wspólnota polityczna czy lokalna nie może rozwijać się bez rozwoju kultury. – Jak mówił Churchill - po co prowadzilibyśmy wojny, jeżeli nie mielibyśmy mieć swojej kultury? To w dużej mierze sens naszego życia - zaznaczył.

Minister kultury dodał, że współprowadzenie instytucji kultury przez MKiDN to nie tylko jej większy budżet, ale także lepszy dostęp do środków inwestycyjnych ministerstwa oraz dotacji celowych np. na wyjazdy, premiery. Umowa o współprowadzeniu Teatru Wielkiego w Łodzi została zawarta do 2022 r.

- Jako państwo (...) jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zwiększać i uatrakcyjniać ofertę instytucji kultury. Możemy być szczęśliwi, że dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, mądrej pracy osób za to odpowiedzialnych mamy polski budżet na tyle zwiększony, że mamy możliwość powiększenia o ponad 30 mld nakładów na ochronę zdrowia, ale także o ponad 1 mld nakładów na kulturę. Myślę, że to proporcje właściwe - podkreślił wicepremier Gliński.

Teatr Wielki w Łodzi to druga pod względem wielkości scena w Polsce i jednocześnie jedna z największych w Europie. 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…