Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

– Byliśmy ostatnio świadkami prób, ze strony prezydenta Władimira Putina i innych przedstawicieli władz rosyjskich, reinterpretacji historii II wojny światowej – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Słowa padły podczas spotkania ministrów państw-członków Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) w Brukseli.

W swoim przemówieniu Czaputowicz ocenił, że arbitralne ujawnianie nowych dokumentów archiwalnych, dotyczących II wojny światowej, uniemożliwia ich wiarygodną ocenę. – Pokazuje to, że wezwanie do udostępnienia wszystkich materiałów archiwalnych i ich skrupulatne zbadanie jest bardzo ważne – podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także opinię, że udział prezydenta Rosji w uroczystościach w Instytucie Yad Vashem 23 stycznia br. może być postrzegany jako sposób legitymizacji polityki zagranicznej Rosji oraz akceptacja interpretacji przyczyn i historii II wojny światowej. Przypomniał ponadto współuczestnikom spotkania, że wobec braku możliwości wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy w uroczystości w Jerozolimie zdecydowano, że nie weźmie on udziału w spotkaniu w Izraelu.

- Polska zorganizuje coroczne uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego 

Auschwitz w dniu 27 stycznia br. – powiedział minister Czaputowicz. Jak przekazał, weźmie w nich udział wiele delegacji zagranicznych, ale przede wszystkim ponad 200. byłych więźniów, którzy ocaleli z Auschwitz. – Świadectwa ocalałych, którzy wraz z innymi uczestnikami zgromadzą się przy historycznej bramie obozu Auschwitz, będą na żywo transmitowane w świat – podkreślił minister Czaputowicz. Zaznaczył przy tym, że zachowanie pamięci o Holokauście jest naszą wspólną odpowiedzialnością, do której Polska przywiązuje wielką wagę. – Odpowiedzialność ta nigdy nie powinna ulegać próbom reinterpretacji historii czy chęci osiągania celów politycznych – dodał szef polskiego MSZ.

Czaputowicz mówił też o konieczności właściwego dbania o miejsca pamięci Holokaustu. – Kluczową rolę odgrywają tutaj państwo i lokalne muzea takie jak Auschwitz-Birkenau, Majdanek i Bełżec, a także  Sobibór, Treblinka, Kulmhof am Ner i Stutthof, które są finansowane głównie przez państwo polskie i lokalne wspólnoty – wskazał szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że miejsca pamięci o Holokauście usytuowane na terytorium Polski corocznie odwiedza 3,5 mln osób z całego świata, z czego ponad 2 miliony sam b. niemiecki nazistowski obóz śmierci Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy przyjęli tekst politycznego przesłania Sojuszu, w którym podkreślono m.in., że pamięć o sześciu milionach żydowskich ofiar Holokaustu jest obowiązkiem nie tylko rządów, ale społeczeństw jako całości.

{crossposting}

Czytaj więcej

Franki szwajcarskie, mieszkania i domy - polskie

Photo by Odin Aerni on Unsplash

Obyś żył w ciekawych czasach - te słowa wypowiedziane przez brytyjskiego polityka Josepha Chamberlaina w 1898 r. ziszczają się, jak mało kiedy ostatnich latach, a nawet miesiącach: ledwo minęła pandemia od miesięcy Putin wojną w Ukrainie podsyca światowy kryzys ekonomiczny - z bijącą kolejne rekordy inflacją, niewidzianymi od dwóch dekad w takiej wysokości stopami procentowymi i słabnącym wzrostem gospodarczym.

Więcej…

Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.

Więcej…

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Photo by Omid Armin on Unsplash

Niedoskonałości na skórze to powszechny problem. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie nastolatków przechodzących okres dojrzewania.

Więcej…

Gliński: W Milanówku, budujemy bibliotekę, 47 w całej Polsce

- Łącznie ze środkami samorządowymi budżet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-25 wynosi 1 miliard 100 tys. zł. Istotnym elementem programu jest finansowanie budowy, rozbudowy, jak również remontów gminnych bibliotek.

Więcej…

Poboży: To wy - strażacy, druhny i druhowie - jesteście najważniejszą siłą

Na Warmii i Mazurach odbyły się obchody Dnia Strażaka. Wiceminister Błażej Poboży uczestniczył w uroczystościach w Nidzicy oraz w Szczytnie, podczas których wręczył strażakom odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Więcej…