Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

– Byliśmy ostatnio świadkami prób, ze strony prezydenta Władimira Putina i innych przedstawicieli władz rosyjskich, reinterpretacji historii II wojny światowej – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Słowa padły podczas spotkania ministrów państw-członków Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance - IHRA) w Brukseli.

W swoim przemówieniu Czaputowicz ocenił, że arbitralne ujawnianie nowych dokumentów archiwalnych, dotyczących II wojny światowej, uniemożliwia ich wiarygodną ocenę. – Pokazuje to, że wezwanie do udostępnienia wszystkich materiałów archiwalnych i ich skrupulatne zbadanie jest bardzo ważne – podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także opinię, że udział prezydenta Rosji w uroczystościach w Instytucie Yad Vashem 23 stycznia br. może być postrzegany jako sposób legitymizacji polityki zagranicznej Rosji oraz akceptacja interpretacji przyczyn i historii II wojny światowej. Przypomniał ponadto współuczestnikom spotkania, że wobec braku możliwości wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy w uroczystości w Jerozolimie zdecydowano, że nie weźmie on udziału w spotkaniu w Izraelu.

- Polska zorganizuje coroczne uroczystości rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego 

Auschwitz w dniu 27 stycznia br. – powiedział minister Czaputowicz. Jak przekazał, weźmie w nich udział wiele delegacji zagranicznych, ale przede wszystkim ponad 200. byłych więźniów, którzy ocaleli z Auschwitz. – Świadectwa ocalałych, którzy wraz z innymi uczestnikami zgromadzą się przy historycznej bramie obozu Auschwitz, będą na żywo transmitowane w świat – podkreślił minister Czaputowicz. Zaznaczył przy tym, że zachowanie pamięci o Holokauście jest naszą wspólną odpowiedzialnością, do której Polska przywiązuje wielką wagę. – Odpowiedzialność ta nigdy nie powinna ulegać próbom reinterpretacji historii czy chęci osiągania celów politycznych – dodał szef polskiego MSZ.

Czaputowicz mówił też o konieczności właściwego dbania o miejsca pamięci Holokaustu. – Kluczową rolę odgrywają tutaj państwo i lokalne muzea takie jak Auschwitz-Birkenau, Majdanek i Bełżec, a także  Sobibór, Treblinka, Kulmhof am Ner i Stutthof, które są finansowane głównie przez państwo polskie i lokalne wspólnoty – wskazał szef polskiej dyplomacji. Przypomniał, że miejsca pamięci o Holokauście usytuowane na terytorium Polski corocznie odwiedza 3,5 mln osób z całego świata, z czego ponad 2 miliony sam b. niemiecki nazistowski obóz śmierci Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy przyjęli tekst politycznego przesłania Sojuszu, w którym podkreślono m.in., że pamięć o sześciu milionach żydowskich ofiar Holokaustu jest obowiązkiem nie tylko rządów, ale społeczeństw jako całości.

{crossposting}