Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski sektor magazynowy pozostaje w świetnej kondycji. Od początku stycznia do końca września 2018 r. wynajęto aż 2,8 mln mkw. powierzchni, a na rynek dostarczono 1,3 mln mkw. Blisko 2,1 mln mkw. magazynów jest w budowie.

- Jak dotąd każdy kwartał 2018 r. odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie 2017, w rezultacie czego całkowita wynajęta powierzchnia do początku roku do końca września sięgnęła aż 2,8 miliona mkw. - komentuje Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce.

Według przytoczonych przez niego danych popyt netto od początku roku (czyli nie obejmujący odnowień istniejących umów) wyniósł ok. 2,13 mln mkw. - Rynek magazynowy w Polsce jest niezmiennie napędzany, przez operatorów logistycznych, którzy mają 41 proc. udziału w popycie netto od początku roku i sieci handlowe, na które przypada 33 proc. - dodaje Mika.

Najbardziej popularnym rynkiem dla najemców pozostawał region Polski Centralnej.

Mimo, że 76 proc. popytu netto przypadło na pięć największych regionów, to wszystkie lokalizacje, łącznie z rynkami wschodzącymi cieszyły się zainteresowaniem ze strony najemców.

Duża aktywność deweloperska obserwowana była również w Warszawie, na Górnym Śląsku i w Lubuskiem. Każdy z tych rynków powiększył swoje zasoby o ponad 140 000 mkw. Nowe magazyny budowane są w całej Polsce, warto jednak wspomnieć, że Trójmiasto (172 000 mkw.), Szczecin (130 000 mkw.) oraz Olsztyn (121 000 mkw.) wyróżniały się na tle pozostałych mniejszych rynków.

- Warto zauważyć, że sektor magazynowy zmierza w kierunku inwestycji typu ,,ostatnia mila” oraz SBU - Small Business Units, które pozwalają na zbliżenie się do docelowego klienta oraz znaczące skrócenie czasu dostawy – uważa dyr. Tomasz Mika. - Podążając za trendem, niektórzy z deweloperów poza pojedynczymi budynkami w ramach swoich parków zdecydowali się na rozwój całych platform poświęconych logistyce miejskiej, np. Ideal Idea wprowadza Ideal City Park, 7R - City Flex, a Panattoni ma w swojej ofercie City Logistics – kończy dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL.