Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej

- Rozmawialiśmy na temat „Fort Trump”. Jest duże zrozumienie, jeśli chodzi o Kongres Stanów Zjednoczonych, o senacką komisję obrony, ale także w Izbie Reprezentantów do tego projektu – mówi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Błaszczak podsumował rezultaty rozmów i spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej oraz ze swoimi europejskimi oraz kanadyjskim odpowiednikiem:

- Rozmawialiśmy z Patrickiem Shanahanem, sekretarzem obrony USA na temat naszych priorytetów. Szczególnie na temat projektu, który prowadzimy już od ponad roku. Jesteśmy na dobrej drodze, aby zwiększenie obecności armii USA w Polsce zakończyło się sukcesem. Rozmawiamy o szczegółach. Miałem sposobność rozmowy z senatorem Inhofem i pięcioma innymi senatorami z komisji obrony Senatu USA. Jestem wdzięczny senatorowi Inhofe’owi, że zdecydował się rozmawiać w tak szerokim gronie. Przedstawiłem nasz punkt widzenia, zagrożenia i sposoby przeciwdziałania im. Wszystko zostało bardzo dobrze przyjęte – powiedział minister.

Minister rozmawiał m.in. o zacieśnieniu współpracy wojskowej polsko – amerykańskiej i wyraził uznanie dla inicjatywy senatora Inhofe’a wystąpienia do Pentagonu w sprawie oceny projektu „Fort Trump”. Przywołał również wizytę sekretarza stanu Mike’a Pompeo w Bemowie Piskim, przy okazji konferencji dotyczącej sytuacji na Bliskim Wschodzie:

- Proszę zwrócić uwagę na słowa sekretarza Pompeo podczas jego wizyty w Polsce w Bemowie Piskim. Powiedział o Rosji, która zagraża bezpieczeństwu w Europie i na świecie. Trzeba znaleźć odpowiedź w jaki sposób możemy to zagrożenie zminimalizować. Jest propozycja konkretna złożona przez Polskę, rozmawiamy o szczegółach. Moim zdaniem jesteśmy na dobrej drodze aby osiągnąć sukces - uważa Błaszczak.

Minister spotkał się też na bilateralnych rozmowach z Williamem Cohenem. Nawiązując do 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w 1999 r., kiedy to właśnie Cohen był sekretarzem obrony w rządzie USA, minister podkreślił:

Finlandia przykładem dla Polski?

- Odniosłem się do prezydentury Ronalda Reagana (...) jak ważne było jego podejście  do bezpieczeństwa Europy – wtedy padło imperium zła. Mówiłem o tym, że obecnie taka polityka zastosowana przez administrację prezydenta Trumpa będzie gwarancją bezpieczeństwa dla Polski i całej Europa - mówi ministerster.

Podczas spotkania z Jussi Niinistö ministrem obrony Finlandii, szef MON zwrócił uwagę na doświadczenia fińskie w budowie obrony terytorialnej kraju:

- Z ministrem obrony Finlandii dodatkowo rozmawialiśmy na temat współpracy w dziedzinie obrony terytorialnej. Osiągnięcia fińskie są w tym zakresie imponujące i chciałbym przenieść ten model rozwoju wojsk obrony terytorialnej do Polski – podkreślił szef MON.