Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mirosław Barszcz w trakcie przemówienia

Zależy nam na dobrych relacjach i dobrej współpracy z samorządami. Liczba realizowanych i planowanych inwestycji programu Mieszkanie Plus szybko rośnie. - Mirosław Barszcz z PFR Nieruchomości.

Obejmują one około 28 tys. mieszkań. Efektem pilotażu programu Mieszkanie Plus jest 480 lokali na wynajem w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. Filarem komercyjnym Mieszkania Plus zarządza PFR Nieruchomości S.A.

Mieszkanie Plus - rynkowe zasady

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podkreśla, że PFR Nieruchomości działa na zasadach rynkowych, co oznacza, że musi zarabiać na inwestowaniu w mieszkania na wynajem. Z drugiej zaś strony, spółka PFR Nieruchomości realizuje ważny cel społeczny, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków, których nie stać na zakup własnego lokum.

- W okresie pilotażu, który zakończyliśmy w 2017 r., testowaliśmy różne rozwiązania i nie wszystkie się sprawdziły. Teraz nie mamy wątpliwości, że niezbędne elementy układanki są na swoim miejscu lub za chwile będą – mówi prezes Barszcz.

Pilotaż Mieszkanie Plus zakończony

Efektem przedsięwzięć pilotażowych jest łącznie 480 mieszkań w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. W tym roku najemcy wprowadzą się do 364 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu, gdzie zakończył się już nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Ponadto w budowie jest ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach.

Zainteresowanie samorządów

Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby i oczekiwania społeczne są znacznie większe. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie programem Mieszkanie Plus ze strony samorządów. Gminy oferują nam działki pod inwestycje, które musimy jednak bardzo starannie przeanalizować – zaznacza prezes PFR Nieruchomości.

Liczba decyzji inwestycyjnych szybko rośnie. W projektowaniu jest ponad 11 tys. mieszkań. Są to zarówno duże osiedla, jak warszawskie „Nowe Jeziorki” dla blisko 10 tys. mieszkańców, jak i stosunkowo niewielkie inwestycje z kilkudziesięcioma mieszkaniami.

– Wszędzie gdzie coś robimy, staramy się być uzupełnieniem rynku danej, lokalnej polityki mieszkaniowej. Dlatego nam bardzo zależy na dobrych relacjach i dobrej współpracy z samorządami – zapewnia prezes Mirosław Barszcz. I przypomina, że Mieszkanie Plus jest programem wieloletnim.

Prefabrykaty remedium na rosnące ceny materiałów budowlanych

Plany inwestycyjne napotykają też na problemy, na które PFR Nieruchomości nie ma wpływu. Wskutek kumulacji inwestycji infrastrukturalnych i deweloperskich mocno w górę poszły ceny wielu materiałów budowlanych. W dodatku dla firm wykonawczych problemem stała się dostępność siły roboczej. Dlatego PFR Nieruchomości promuje nowoczesne technologie, dzięki którym budowa mieszkań może być szybsza i tańsza, a równocześnie nie ucierpiałaby na tym ich jakość.

Z takim założeniem rozstrzygnęliśmy w 2018 r. konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Celem jest wypracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi na zwiększenie liczby realizowanych inwestycji i obniżenie kosztów budowy – mówi prezes Mirosław Barszcz.