Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Urzędnik w niebieskiej koszuli, w tle pomarańczowa ściana

- "Twój e-PIT" to zupełnie nowa odsłona jeżeli chodzi o rozliczenia podatkowe. Nawiązuje do filozofii minister Teresy Czerwińskiej, czyli "trzy razy P". Wielokrotnie podkreślała, że podatki powinny być proste, przejrzyste i przyjazne - mówi Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Minister Teresa Czerwińska poinformowała, że od 15 lutego funkcjonować będzie usługa "Twój ePIT". Początkowo ma być dostępna dla osób, które uzyskują dochody z pracy lub mających przychody z kapitałów pieniężnych. W kolejnych latach ma być rozszerzona o kolejne formy zeznań podatkowych,.

Czym jest usługa "Twój e-PIT"?

- Dla osób rozliczających się za pomocą  pitów 37 i 38, czyli zdecydowanej większości, Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje propozycję zeznania podatkowego. Będzie tam wpisane wszystko, oprócz ulg, które podatnik może dopisać przed wysłaniem pita. De facto to będzie całkowicie przygotowane zeznanie. Podatnik będzie mógł je zaakceptować lub odrzucić, ewentualnie dokonać korekty. W przypadku, gdy nie zrobi nic, to wraz z 30 kwietnia takie rozliczenie będzie przyjęte przez administrację skarbową – tłumaczy rzecznik.

- W ulgach właściwie nie ma nowości. Analogicznie jak przed rokiem, głównie wykorzystywana jest prorodzinna, ale można skorzystać też z ulg związanych np. z internetem lub rehabilitacją - dodaje.

Zaletą "Twojego e-PITu" ma być nie tylko zwolnienie z konieczności samodzielnego wypełniania. Podatnik będzie także krócej czekał na należy zwrot nadpłaty podatku – maksymalnie do 45 dni od zaakceptowania rozliczenia.

Poniżej wypowiedź rzecznika Ministerstwa Finansów - Pawła Jurka (do odsłuchania)...

Rozliczenia podatkowe nie tylko elektronicznie...

- W poprzednich latach liczyliśmy deklaracje złożone elektronicznie. W tym roku za takie będziemy uznawać tzw. bezczynność podatnika. Trudno na tę chwilę powiedzieć ile takich osób będzie. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób rozliczało się elektronicznie, a coraz mniej za pomocą tradycyjnych formularzy. Chcę podkreślić, że nie rezygnujemy z dotychczasowych kanałów. Jeżeli ktoś chce rozliczyć się samodzielnie za pomocą e-Deklaracji lub dostarczyć papierowe rozliczenie do urzędu skarbowego, to cały czas będzie taka możliwość – reasumował Jurek.