Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

- Po euforii z ubiegłego tygodnia sytuacja dotycząca Brexitu znowu się skomplikowała i do finałowego głosowania i podpisania umowy z Unią ten aktualnie najważniejszy dla rynków temat będzie trzymał w napięciu. Z kolei na GPW akcje trwają w trendzie horyzontalnym, a dzisiaj, po publikacji wyników LPP, w centrum uwagi znajdą się akcje detalistów. - zapowiada Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets.

Wardyn podkreśla, że ważne dla światowego rynku będzie przegłosowanie umowy o Brexicie.

- Wygląda na to, że rosną szanse na przetrwanie premier Theresy May na stanowisku. Rynek czeka więc na przegłosowanie umowy o Brexicie w brytyjskim parlamencie. Nieoczekiwanie jednak Hiszpania, Francja, Holandia i Belgia, zapewne chcąc ugrać coś dla siebie (niekoniecznie w zakresie podnoszonych kwestii Gibraltaru i dostępu do wód celem połowów) zgłosiły obawy, co do treści ewentualnego porozumienia UE - Wielka Brytania. Sytuacja wokół Brexitu jest więc nadal bardzo skomplikowana i do samego końca pozostanie głównym punktem niepewności dla światowych rynków. - twierdzi ekspert.

- Na GPW dzisiaj w centrum uwagi powinny być akcje detalistów. Wokół tego sektora dużo się dzieje, a przed inwestorami zaangażowanymi w walory spółek z tego sektora najważniejszy okres roku, który rozpoczyna się w ten piątek (tzw. Black Friday), a kończy styczniowymi przecenami. Kondycja polskich konsumentów jest bardzo dobra, a otoczenie im sprzyja. Polski PKB wzrósł więcej niż oczekiwano, podobnie jak płace. Przy podobnych cenach, jak rok temu, Polaków stać na więcej. Dlatego też analitycy znowu przychylniej patrzą na akcje detalistów. Niedawno poprawili wyceny i rekomendowali kupno akcji CCC. Dzisiaj rano LPP opublikowało wyniki za trzeci kwartał. Widać znaczną poprawę w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku w zakresie zysku operacyjnego i netto oraz przychodów. - dodaje Wardyn.

Pomimo znacznych wzrostów cen energii, właściwie w całej Europie, udaje się utrzymywać inflację pod kontrolą. - kontynuuje ekspert.

- Widać, że producenci nie muszą przenosić tych kosztów na konsumentów, mając „zapas" w marżach. Dzisiaj poznaliśmy już poziom inflacji producentów w Niemczech. Wzrosła ona zgodnie z oczekiwaniami o 0,3%, co daje 3,3% r/r. Rynek prawdopodobnie w najbliższych tygodniach nie będzie szczególnie wrażliwy na dane dotyczące inflacji, kalkulując jej mniejszą presję z uwagi na spadki cen ropy naftowej. Warto przypomnieć, że zarówno ropa Brent, jak i WTI, spadły z październikowego szczytu o około 25% i tę różnicę konsumenci wkrótce odczują w niższych cenach paliw i niektórych usług.