Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mimo ostrożnych prognoz Ministerstwa Finansów, nie jest wykluczone, że dynamika wzrostu PKB wyniesie 5%. Jednocześnie Ministerstwo ostrzega przed możliwą, niższą dynamiką w 2019 roku.

Nasze prognozy są ostrożne, może nawet konserwatywne. Trzymam kciuki za te 5% PKB za cały rok. Według moich obliczeń, rok 2018 to jest szczytowy moment pod względem koniunktury, ale - jak inni ekonomiści - również mogę się mylić. - podkreśliła minister Teresa Czerwińska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Powinniśmy wykorzystać ten czas bardzo dobrej koniunktury, aby prowadzić konsolidację fiskalną, redukować deficyt z zastrzeżeniem, że realizujemy kilka programów społecznych. Życzyłabym sobie, aby deficyt na ten rok był również niewykonany np. W 50%. - dodała.

Według słów Pani Minister trwają także już prace nad budżetem na nadchodzący rok.

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć gotowy draft projektu budżetu, który w okolicach 22 sierpnia mógłby być rozpatrywany na posiedzeniu rządu, choć zastrzegam - pan premier nie wyznaczył jeszcze żadnego terminu. - powiedziała Pani Czerwińska.