Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Witryna projektu Konstytucja Dla Nauki - Jarosław Gowin w tle

Delegacja resortu nauki i szkolnictwa wyższego z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem gościła we Włoszech.

Podczas wizyty na Uniwersytecie w Bolonii przedstawiciele resortu nauki uczestniczyli w międzynarodowej konferencji na temat szkolnictwa wyższego.

Wicepremier Jarosław Gowin, jako główny mówca na konferencji podkreślił, że świat staje się globalną wioską. - Rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych sprawia, że informacja stworzona w dowolnej szerokości geograficznej, może być natychmiast wykorzystana na świecie – zauważył.

- Dzięki tym zmianom nasze możliwości stają się niewyobrażalnie większe. Dotyczy to nie tylko młodych ludzi, którzy mogą wirtualnie studiować na dowolnym uniwersytecie świata, ale również przedsiębiorców, którzy mogą wkraczać na nowe, zagraniczne rynki”.

Minister poruszył również temat nowej ustawy, zwanej Konstytucją dla Nauki, oraz programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. - Po nominacji na ministra nauki i szkolnictwa wyższego szybko przekonałem się, że polski system szkolnictwa wyższego i nauki wymaga zmian poprawiających jakość – podkreślił wicepremier.

- Uzasadnienie przeprowadzenia reformy szkolnictwa wyższego i nauki było bardzo silne i wiązało się między innymi z nadmiernym skomplikowaniem przepisów ograniczających autonomię uczelni, niezadowalającą widocznością wyników badań przeprowadzanych w polskich instytucjach, a także obawami dotyczącymi jakości i trafności programów studiów i skuteczność szkolenia doktoranckiego.

W przekonaniu Gowina jednak to właśnie pozycja polskich uniwersytetów w międzynarodowych rankingach stała się jednym z kluczowych argumentów do przeprowadzenia systemowych zmian”. - Nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwana potocznie Konstytucją dla Nauki, powstawała w konsultacji i we współpracy ze środowiskiem akademickim, a prace nad jej stworzeniem zajęły blisko dwa lata. Siedem tysięcy ekspertów, przedstawicieli uczelni, placówek badawczych i ministerstwa uczestniczyło w największych konsultacjach społecznych w Polsce po 1989 r. To właśnie dlatego Komisja Europejska uznała tryb naszych prac za modelowy – uważa wicepremier Gowin.