Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojska chorwackie służą razem z wojskami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi i wojskami brytyjskimi strzegąc bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. To jest wyraz naszej solidarności.

To wyraz naszej współpracy. Ale to nie tylko format Sojuszu Północnoatlantyckiego jest formatem, w którym współpracują nasze wojska. Współpracujemy także w ramach Unii Europejskiej. Cieszę się bardzo z decyzji pana ministra i rządu chorwackiego, że w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2023 r. Chorwacja będzie uczestniczyła w dyżurze razem z wojskami Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem chorwackiego resortu obrony.

Szef MON gościł w Warszawie Mario Banožićia, ministra obrony Chorwacji.

Tematem rozmów były kwestie dwustronnej współpracy sił zbrojnych Polski i Chorwacji w ramach NATO i Unii Europejskiej, sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i Bałkanów Zachodnich oraz przedstawienia oczekiwań wobec Nowej Koncepcji Strategicznej NATO i Kompasu Strategicznego UE. Ministrowie poruszyli także tematy dotyczące modernizacji technicznej i dwustronnej współpracy zbrojeniowej.

- Jeżeli chodzi o wyzwania dotyczące bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego wymieniliśmy się opiniami najważniejszych wyzwań. Niewątpliwie dla Polski najważniejszym wyzwaniem jest atak hybrydowy, który został dokonany na nasze granice, które są także granicami Unii Europejskiej i NATO. Mówiliśmy także o współpracy dwustronnej. Chcę podkreślić, że Wojsko Polskie jest aktywne także w misjach na Bałkanach. Niewątpliwie sytuacja w Bośni i Hercegowinie stanowi wyzwanie dla wolnego świata. Tu Chorwacja ma najlepszą wiedzę i najlepsze doświadczenie w kontekście tego, jak należy te konflikty rozwiązywać - mówił minister.

Szef MON przypomniał, że ważnym obszarem współpracy obu państw są wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych oraz wymiana studentów wojskowych.

- Dynamicznie rozwija się nasza współpraca dwustronna, jeśli chodzi o wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych - polskich i chorwackich. Jeżeli chodzi o kształcenie, ponieważ polskie uczelnie wojskowe są otwarte na studentów chorwackich. Chodzi o to, aby budować interoperacyjność wojsk NATO, żeby współpracować ze sobą, ponieważ razem jesteśmy silniejsi - powiedział.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…