Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojska chorwackie służą razem z wojskami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi i wojskami brytyjskimi strzegąc bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. To jest wyraz naszej solidarności.

To wyraz naszej współpracy. Ale to nie tylko format Sojuszu Północnoatlantyckiego jest formatem, w którym współpracują nasze wojska. Współpracujemy także w ramach Unii Europejskiej. Cieszę się bardzo z decyzji pana ministra i rządu chorwackiego, że w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej w 2023 r. Chorwacja będzie uczestniczyła w dyżurze razem z wojskami Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem chorwackiego resortu obrony.

Szef MON gościł w Warszawie Mario Banožićia, ministra obrony Chorwacji.

Tematem rozmów były kwestie dwustronnej współpracy sił zbrojnych Polski i Chorwacji w ramach NATO i Unii Europejskiej, sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i Bałkanów Zachodnich oraz przedstawienia oczekiwań wobec Nowej Koncepcji Strategicznej NATO i Kompasu Strategicznego UE. Ministrowie poruszyli także tematy dotyczące modernizacji technicznej i dwustronnej współpracy zbrojeniowej.

- Jeżeli chodzi o wyzwania dotyczące bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego wymieniliśmy się opiniami najważniejszych wyzwań. Niewątpliwie dla Polski najważniejszym wyzwaniem jest atak hybrydowy, który został dokonany na nasze granice, które są także granicami Unii Europejskiej i NATO. Mówiliśmy także o współpracy dwustronnej. Chcę podkreślić, że Wojsko Polskie jest aktywne także w misjach na Bałkanach. Niewątpliwie sytuacja w Bośni i Hercegowinie stanowi wyzwanie dla wolnego świata. Tu Chorwacja ma najlepszą wiedzę i najlepsze doświadczenie w kontekście tego, jak należy te konflikty rozwiązywać - mówił minister.

Szef MON przypomniał, że ważnym obszarem współpracy obu państw są wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych oraz wymiana studentów wojskowych.

- Dynamicznie rozwija się nasza współpraca dwustronna, jeśli chodzi o wspólne ćwiczenia wojsk specjalnych - polskich i chorwackich. Jeżeli chodzi o kształcenie, ponieważ polskie uczelnie wojskowe są otwarte na studentów chorwackich. Chodzi o to, aby budować interoperacyjność wojsk NATO, żeby współpracować ze sobą, ponieważ razem jesteśmy silniejsi - powiedział.

{crossposting}