Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Ministerstwa Obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii przeprowadziły konsultacje bilateralne dotyczące dalszego rozwoju współpracy obronnej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zbrojeniowych. W wyniku konsultacji strony podpisały „Oświadczenie Intencyjne” (Statement of Intent) w sprawie współpracy dotyczącej dziedziny rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej w ramach programu NAREW.

- Ta deklaracja intencji jest tylko jednym z etapów naszej bardzo bliskiej współpracy. Chciałbym podziękować za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania jakie stoją przed nami, a tym wyzwaniem niewątpliwie jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - powiedział Mariusz Błaszczak, po zakończeniu konsultacji bilateralnych z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallacem.

Szef MON podziękował stronie brytyjskiej za współpracę. Wyraził nadzieję, że kompania żołnierzy brytyjskich jeszcze w tym miesiącu rozpocznie służbę razem z żołnierzami polskimi. Zadaniem żołnierzy brytyjskich będzie reperowanie tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych.

- Chciałbym podkreślić, że polska granica jest szczelna i będzie szczelna. Nikt, kto będzie próbował nielegalnie przejść przez granicę, nie będzie mógł tego uczynić, mimo starań reżimu Łukaszenki, mimo ataków hybrydowych, zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić również ze wsparciem żołnierzy brytyjskich - powiedział minister.

W trakcie spotkania podpisana została deklaracja o współpracy.

- Bardzo się cieszę też z podpisanej deklaracji, która otwiera drogę do realizacji programu „Narew”, a więc programu obrony przeciwlotniczej przy wykorzystaniu pocisków CAMM. Inspektorat uzbrojenia zarekomendował właśnie, aby w pierwszej kolejności rozpatrywać taką ofertę, która została złożona przez Wielką Brytanię. Mam nadzieję, że szybko będą postępować dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i umów wykonawczych - poinformował w czasie spotkania minister M. Błaszczak.

Minister zaznaczył, że w ramach polsko-brytyjskiej współpracy zbrojeniowej Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował brytyjską ofertę efektora CAMM jako rakiety pierwszego wyboru w obszarze obrony powietrznej w ramach programu „Narew”.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…