Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przyjęcie ustawy o obronie Ojczyzny jest bardzo ważnym wydarzeniem, ale w gruncie rzeczy jest dopiero początkiem procesu wzmacniania polskich sił zbrojnych.

Ustawa stanowi bardzo ważny fundament do dalszego rozwoju. Co najmniej 3% PKB od przyszłego roku, które będzie przeznaczane na obronność oraz fundusz wsparcia sił zbrojnych to mechanizm finansowy, który umożliwi przyśpieszenie procesu modernizacji Wojska Polskiego. Ustawa to również fundament, na którym zwiększymy liczebnie Wojsko Polskie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas inauguracji konferencji poświęconej ustawie o obronie Ojczyzny.

- Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy. 250 tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych, zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, atak Rosji na Ukrainę, pokazuje, że mieliśmy rację, co do kierunków modernizacji, a także co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze - powiedział szef MON. 

Podczas konferencji minister Błaszczak powołał płk. Mirosława Brysia na stanowisko Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pułkownik Bryś objął także funkcję dyrektora Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem RP”.  

- Cieszę się, że misję przyjął pan pułkownik Mirosław Bryś, doświadczony oficer, jeszcze do niedawna dowódca warmińsko-mazurskiej brygady OT. Wcześniej m. in. zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Doświadczony oficer, doświadczony żołnierz. Jestem przekonany, że sprosta zadaniu, które przed nim stoi, że będzie rozwijał system powoływania rezerw, ale także będzie rozwijał system naboru do Wojsku Polskiego - podkreślił minister. 

Szef MON przypomniał, że ustawa zakłada zmiany, które zwiększą zainteresowanie służbą wojskową. 

- Jestem przekonany, że dzięki całej gamie zachęt przedstawionej w ustawie młodzi ludzie będą decydowali o tym, żeby służyć w Wojsku Polskim. Nawet, jeśli nie zwiążą się z wojskiem zawodowo, to będą przeszkoleni, będą gotowi, żeby natychmiast stanąć do obrony Ojczyzny - powiedział.  

Obok zwiększenia liczebności wojska, ustawa o obronie Ojczyzny zagwarantuje finansowanie modernizacji technicznej Wojska Polskiego.

- To wszystko mamy udowodnione obserwując wojnę, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą. Chociażby fragment, ale jakże istotny, że ważna jest artyleria, że ważne są siły pancerne, drony uderzeniowe. Zamówiliśmy je, w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego Bayraktary, drony produkcji tureckiej. Ale też w przyszłym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią rakiety HIMARS, rakiety o zasięgu do 300 km. Już w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafi system Patriot. Pierwsze baterie w ramach systemu Patriot. Będziemy ten system rozwijać, będziemy budować kolejne warstwy obrony przeciwlotniczej. To zadania, które możemy wypełnić dzięki ustawie o obronie Ojczyzny, dzięki mechanizmowi finansowemu, który jest w niej zawarty - wskazał szef MON.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…