Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dziś współpracujemy, jeżeli chodzi o ćwiczenia wojskowe, współpracujemy, jeżeli chodzi o przemysły zbrojeniowe. (…) Dla nas pierwszym wyzwaniem jest wschodnia flanka NATO, ale też Wojsko Polskie jest obecne na południowej flance, a z racji położenia geograficznego to właśnie Włochy szczególnie zajmują się zagrożeniami płynącymi z południa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony.

Szef MON gościł w Warszawie Lorenzo Gueriniego, ministra obrony Włoch. Tematem rozmów była bilateralna współpraca wojskowa oraz współdziałanie w ramach NATO oraz UE. Ministrowie obrony poruszyli również problematykę bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO, jak również wspólnych inicjatyw obronnych i współpracy zbrojeniowej.

- Solidarnie wspieramy się wzajemnie. Nasi żołnierze są na terytorium Łotwy, gdzie wspólnie ćwiczą. W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii, zajmuje się patrolowaniem Morza Śródziemnego. Razem jesteśmy także w Libanie, tu też nasi żołnierze dbają o zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa. (…) Dziękuję za otwartość na współpracę, za to, że podejmujemy wspólnie wyzwania, że szukamy wspólnie rozwiązań. Mogę powiedzieć, że przed nami wiele projektów. Razem jesteśmy silniejsi” - powiedział szef polskiego MON.

Szef MON przypomniał, że strona włoska pomaga pielęgnować pamięć o Polakach poległych na ziemiach włoskich oraz utrzymywać miejscach pamięci.

- Podkreślałem solidarność okazywaną nam przez naszego włoskiego partnera, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, bo przecież zarówno cmentarz na Monte Cassino i inne miejsce, w których spoczywają żołnierze II Korpusu, są miejscami dla nas, Polaków świętymi - powiedział.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…