Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Chcę podziękować stronie włoskiej za współpracę z Polską, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dziś współpracujemy, jeżeli chodzi o ćwiczenia wojskowe, współpracujemy, jeżeli chodzi o przemysły zbrojeniowe. (…) Dla nas pierwszym wyzwaniem jest wschodnia flanka NATO, ale też Wojsko Polskie jest obecne na południowej flance, a z racji położenia geograficznego to właśnie Włochy szczególnie zajmują się zagrożeniami płynącymi z południa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony.

Szef MON gościł w Warszawie Lorenzo Gueriniego, ministra obrony Włoch. Tematem rozmów była bilateralna współpraca wojskowa oraz współdziałanie w ramach NATO oraz UE. Ministrowie obrony poruszyli również problematykę bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO, jak również wspólnych inicjatyw obronnych i współpracy zbrojeniowej.

- Solidarnie wspieramy się wzajemnie. Nasi żołnierze są na terytorium Łotwy, gdzie wspólnie ćwiczą. W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii, zajmuje się patrolowaniem Morza Śródziemnego. Razem jesteśmy także w Libanie, tu też nasi żołnierze dbają o zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa. (…) Dziękuję za otwartość na współpracę, za to, że podejmujemy wspólnie wyzwania, że szukamy wspólnie rozwiązań. Mogę powiedzieć, że przed nami wiele projektów. Razem jesteśmy silniejsi” - powiedział szef polskiego MON.

Szef MON przypomniał, że strona włoska pomaga pielęgnować pamięć o Polakach poległych na ziemiach włoskich oraz utrzymywać miejscach pamięci.

- Podkreślałem solidarność okazywaną nam przez naszego włoskiego partnera, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, bo przecież zarówno cmentarz na Monte Cassino i inne miejsce, w których spoczywają żołnierze II Korpusu, są miejscami dla nas, Polaków świętymi - powiedział.

 

{crossposting}

Czytaj więcej

Kozioł ofiarny reprywatyzacji?

Najprawdopodobniej w mikołajki rodzina i prawnicy Michała Sobańskiego oraz on sam, od 23 czerwca br. przebywający w areszcie we Wrocławiu, dowiedzą się czy najbliższe święta Bożego Narodzenia spędzi w domu czy też dalej będzie pozbawiony wolności.

Więcej…

Polskie sądy nadużywają tymczasowego aresztowania

W Polsce od 2015 roku sukcesywnie rośnie liczba aresztów orzekanych przez sądy na wniosek prokuratury. Jednoznacznie potwierdzają to statystyki: w lipcu tego roku w areszcie tymczasowym przebywały 8564 osoby, co w porównaniu z lipcem 2015 roku stanowi wzrost aż o 83,4 proc.

Więcej…

Błaszczak: W Dniu Podchorążego składam podziękowania

Podchorążowie, którzy rozpoczęli Powstanie Listopadowe kierowali się wzniosłymi pobudkami. Dążyli do tego, żeby Polska była wolna. Kochali naszą Ojczyznę. Jestem o tym przekonany, że podobne pobudki kierują wami w codziennej realizacji zadań i przygotowywaniu się do służby.

Więcej…

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…