Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Ruszamy z kontraktem na II fazę programu obrony powietrznej Wisła. Podpisałem już zapytanie ofertowe - Letter of Request dotyczący pozyskania 3 dywizjonów czyli 6 baterii systemu Patriot obejmujący radary dookólne, wyrzutnie oraz zapas pocisków rakietowych.

Zakontraktowany zostanie również pakiet szkoleniowy i logistyczny - ogłosił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas konferencji branży obronnej „Defence24 Day”.

W wystąpieniu otwierającym czwartą edycję konferencji „Defence24 Day” minister Mariusz Błaszczak podsumował ostatnie miesiące zmian i reform w wojsku. 

- Obowiązująca już ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła niepowtarzalne możliwości rozwoju i wzrostu potencjału Sił Zbrojnych RP. To niezwykle solidny fundament pod to,  aby zbudować jedną z silniejszych armii w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ustawa daje nam narzędzia do tego, aby unowocześniać, modernizować i rozbudowywać Siły Zbrojne RP. Nowe przepisy umożliwią m.in. zwiększenie budżetu na obronność do 3% PKB. Dzięki zwiększonym środkom będziemy mogli sukcesywnie wyposażać Wojsko Polskie w najlepsze uzbrojenie produkowane zarówno przez polski przemysł zbrojeniowy, jak i przez naszych sojuszników - mówił szef MON. 

Obowiązująca od 23 kwietnia ustawa o obronie ojczyzny umożliwiła m.in. powstanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który toruje drogę do zakupu nowoczesnych technologii i sprzętu.

- Dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w sprawie obsługi finansowo-księgowej Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który powstał na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny. Umowa określa zasady m.in. dokonywania wypłat ze środków Funduszu. Jego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, takich jak możliwość emisji obligacji. Przez ten instrument będzie istniała możliwość zakupu nowoczesnych technologii i sprzętu zarówno w Polsce, jak i za granicą - podkreślał minister Błaszczak.

W swoim wystąpieniu szef MON przywołał jedną z ostatnich zmian - reformę systemu zakupowego w Wojsku Polskim.

- Dzięki Radzie do spraw Modernizacji Technicznej oraz funkcjonującej od stycznia tego roku Agencji Uzbrojenia przełamaliśmy imposybilizm i skróciliśmy proces decyzyjny, który sprawiał że procedury zakupowe ciągnęły się latami. Bez zmian ustawowych, opierając się wyłącznie na dokumentach wewnętrznych wprowadziliśmy przepisy, które znacznie przyśpieszyły proces pozyskiwania sprzętu wojskowego. Efekty widać od razu. To m.in. podpisana niedawno umowa na dostawę 4 bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. To także kontrakt na dostawy elementów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w ramach programu Narew czy umowa na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini pod kryptonimem WIZJER - podkreślał szef MON. 

Jako jedne z kluczowych osiągnięć Ustawy o obronie Ojczyzny minister obrony narodowej wskazał możliwość powiększenia Sił Zbrojnych RP oraz wyposażenie ich w najnowocześniejszy sprzęt. 

- Ustawa o obronie Ojczyzny otwiera także drogę do stworzenia 300-tysięcznego, dobrze wyposażonego wojska. W sobotę rozpoczęliśmy nabór do nowego rodzaju służby - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, dzięki której szybko zwiększymy liczebność Sił Zbrojnych RP. Kandydat do wstąpienia w szeregi wojska ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę. (…) Już wkrótce Wojsko Polskie będzie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz zyska nowe związki taktyczne. Naszym celem jest posiadanie jeszcze bardziej nowoczesnych, mobilnych, elastycznych w działaniu i interoperacyjnych Sił Zbrojnych, które będą zdolne do samodzielnej obrony Polski - mówił minister.

Trwająca wojna na Ukrainie i jej wpływ na kształtowanie systemu bezpieczeństwa w całym regionie stała się także jednym z zaplanowanych tematów dyskusji w trakcie obrad konferencji. Do wpływu wojny na kształtowanie się systemu bezpieczeństwa odniósł się także w swojej wypowiedzi szef MON.

- Wyciągamy także wnioski z wojny na Ukrainie. Jej obserwacja utwierdziła nas w przekonaniu, że Wojsko Polskie musi być zdolne do odstraszania w oparciu o własny potencjał obronny i samodzielnej obrony naszego kraju. Podstawą jest zrównoważony rozwój we wszystkich domenach: lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej, kosmicznej oraz aktywna rozbudowa wojsk obrony terytorialnej. Takie rozwiązania znajdą się w dokumencie określającym sposób przebudowy Sił Zbrojnych RP – Model 2035, który wkrótce zaprezentujemy - mówił do zgromadzonych na konferencji minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…