Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Żołnierze w drodze do samolotu, w tle zachód słońca

Zaangażowanie Polski w projekty Unii wbrew pozorom wcale nie jest małe. To tematy mało interesujące dla mediów, dlatego tak mało się o tym mówi. Jeżeli jednak chodzi o wypełnianie obowiązków wynikających z przynależności do Unii, to nasze inicjatywy wcale nie są pomijane. – stwierdziła dr. Beata Górka-Winter z Centrum Europejskiego UW w trakcie debaty „Wspólna obrona – silniejsza i bezpieczna Europa”. 

W ostatnich miesiącach liderzy Unii Europejskiej wielokrotnie podnosili kwestie bezpieczeństwa krajów członkowskich. Z strony Francji i Niemcy padł między innymi pomysł stworzenia wspólnej armii. Mimo wzmożonej aktywności UE w sferze obronności, idea powołania unijnej armii spotyka się z krytyką.

Zbyt wielkie słowa liderów Unii

Projekty dotyczące wspólnej obrony Europy to idee, z którymi mierzymy się od lat czterdziestych dwudziestego wieku w różnych wymiarach – m. in. finansowym. Mieliśmy wiele dekad, by pozbyć się różnych wątpliwości.

Niestety nigdy nie mogliśmy sobie pogratulować tego, że udało się osiągnąć coś dużego. Nie chcę powiedzieć, że Unia Europejska nie ma sukcesów, a stwierdzenie że jest pomijana byłoby nadużyciem. Natomiast słowa, którymi Unia określa aktualne projekty są zbyt wielkie. Krytyka UE wynika właśnie z „inflacji” dużych słów w kontekście  rzeczywistych możliwości w danej perspektywie. – uważa dr. Górka-Winter.

Rywalizacja UE i NATO?

Problemem dla państw należących do Unii i NATO jest określenie kierunku nawiązywania sojuszy z innymi. Widać to na przykładzie Polski – z jednej strony chce dalej współpracować z unijnymi państwami. Z drugiej ma świadomość, że kluczowa jest dobra relacja z Stanami Zjednoczonymi. Co niekoniecznie podoba się liderom unijnym. Rodzi to pytania między innymi o rywalizację Unii z NATO.

Kraje Unii i NATO walczą aktualnie z wieloma problemami dotyczącymi bezpieczeństwa. Powoduje to, że powinny określić czym wspomniane organizacje konkretnie mają zajmować się – tj. ich ambicje i obszary działania. Nie mają tylu środków finansowych i zasobów ludzkich, by rywalizować. Rywalizacja zaś wywołałaby niebezpieczeństwo dla niektórych państw członkowskich. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Ostatnie dwa lata pokazały, że i Unia i NATO żwawo przystępują do realizacji wielu projektów i podpisują dokumenty określające kompetencje tych organizacji. Mam nadzieję, że dzięki temu z czasem nie będzie problemów z określeniem np. kto ma dowodzić danymi wojskami, albo kto ma za to zapłacić. Takie kontrowersje niejednokrotnie prowadziły to do tego, że stawaliśmy w martwym punkcie politycznym. Wiele Unijnych projektów  upadło przez brak lidera. Istotna jest zatem pewna konsekwencja po stronie unijnej. Niestety wydaje mi się, że więcej jej jest w NATO, bo nie jest tak uzależnione od czynników politycznych, a od bieżących wydarzeń na świecie. – mówi dr. Górka-Winter.

Aktywność Polski w sferze obrony

Zaangażowanie Polski w projekty Unii wbrew pozorom nie jest małe. Nie jesteśmy oczywiście liderem w tej sferze. To zwykle mało interesujące tematy dla mediów, dlatego tak mało się o tym mówi.

Jeżeli jednak chodzi o wypełnianie obowiązków dotyczących z przynależności do Unii, to nasze inicjatywy wcale nie są pomijane. Jeszcze w okresie przedakcesyjnych braliśmy udział w unijnych debatach i misjach. Ostatnio także zadeklarowaliśmy uczestnictwo w wielu projektach. Nie jest tak, że jesteśmy całkowicie poza procesem wspólnej obrony. A odnośnie NATO to w czym teraz rzeczywiście uczestniczymy to wzmocnienie całej zachodniej flanki. Do tej pory także przez wiele lat nie było oczywiste, by dla nowo przyjętych państw aktualizować plany obronne. Ostatnio mamy jednak bezprecedensową liczbę ćwiczeń z NATO. W związku z tą współpracą musimy przeznaczyć duże środki na modernizację armii. Natomiast nasze projekty są ciekawe, ale traktowane raczej jako inicjatywy pomocnicze. Ale i tak przez wiele lat nasz potencjał militarny pozostał zaniedbany. Braliśmy udział w misjach między innymi w Iraku, co było dużym wysiłkiem dla naszej armii. to aktywność Rosji zmieniła nasze myślenie i wpłynęła na chęć zwiększenia współpracy obronnej Polski m. in. w Unii i NATO. – uważa Górka-Winter.

Brexit, a kwestie obronne

Na ten moment jesteśmy trochę przerażeni Brexitem, bo nie wiemy co się wydarzy. Jeżeli  wyjmiemy ten potencjał Wielkiej Brytanii poza Unię Europejską, to wszelkie statystyki UE znacząco spadną. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba spojrzeć na to w ilu misjach bierze udział armia brytyjska. To małe ilości. Większa rolę pełni WB w sferze finansowania projektów. Ale też Wielka Brytania od lat stara się blokować decyzje o podejmowaniu nowych misji i inicjatyw. Mamy na razie małą świadomość co Unię może czekać w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat. A wciąż istnieje zagrożenie ze strony Rosji, trwa rywalizacja Chin z Stanami Zjednoczonymi… a dla Unii Europejskiej nabierać będzie znaczenia  Afryka. Trzeba uświadomić sobie ile misji tam nas czeka. Nie tylko militarnych, ale także pod względem reform publicznych, czy nawet odnośnie migracji. Ci wszyscy młodzi ludzie będący bez pracy przyjadą do Europy, bo wiedzą, że tutaj można lepiej żyć. Możemy oczywiście porozumieć się w jakich sferach chcemy działać z UK. Ale kto wie czy nie będziemy mieli bardziej sprawnego mechanizmu do walki z potencjalnymi problemami bez wszelkich blokad Wielkiej Brytanii. – mówi ekspert.

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…