Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Możliwość zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, rozbudowę infrastruktury obronnej oraz zintensyfikowanie wspólnych ćwiczeń wojskowych przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, którą ratyfikował prezydent Andrzej Duda.

- Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy - podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Dodał, że budowanie relacji polsko-amerykańskich - jako związku dobrze pojętych interesów, przynoszących korzyści obu państwom - to rzecz pozostająca całkowicie ponad bieżącymi zdarzeniami politycznymi.

- Stosunki polsko-amerykańskie datujemy na stulecia. W naszej wspólnej historii mamy bohaterów, którzy walczyli o to, co my, Polacy, nazywamy wolnością naszą i waszą. Myślę tu o Kościuszce, naszych generałach, o Pułaskim, ale myślę też o amerykańskich żołnierzach i lotnikach, którzy walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę na początku XX wieku - od 1918 do 1921 r., broniąc także granic Rzeczypospolitej - stwierdził prezydent.

- Wspólne braterstwo broni w wielu miejscach na świecie (...) pieczętują to braterstwo broni, pieczętują wzajemne zrozumienie poczucia wolności i honoru. W ciągu ostatnich pięciu lat to braterstwo przybrało także niezwykle ważną dla nas postać amerykańskiej obecności militarnej na terenie naszego kraju i na wschodniej flance NATO.

Militarna obecność amerykańska z całą pewnością wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy, wzmacnia bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego i stanowi gwarancję, że art. 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany - uważa prezydent.

- Art. 5 traktatu północnoatlantyckiego przewiduje kolektywną obronę - przypomniał. - Widomym znakiem gotowości do kolektywnej obrony jest właśnie militarna obecność amerykańska w Polsce i obecność innych sił NATO. W ciągu ostatnich pięciu lat obecność amerykańska, która wcześniej była bardzo niewielka, powiększyła się dzisiaj w ogromnym stopniu - dziś są to tysiące amerykańskich żołnierzy, to dziesiątki, setki sztuk amerykańskiego wyposażenia infrastrukturalnego, to cała baza logistyczna, która jest potrzebna oddziałom amerykańskim do ich normalnego funkcjonowania.

- To także dziesiątki tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy przeszli już przez polską ziemię w ciągu ostatnich lat w czasie ćwiczeń i rotacyjnej obecności. Dziś ta obecność jest trwała. To właśnie do jej jednoznacznego, prawnego utrwalenia zmierzały porozumienia, które na przestrzeni ostatnich lat zawarłem z prezydentem Stanów Zjednoczonych, panem Donaldem Trumpem, w czerwcu i wrześniu zeszłego roku - zauważył prezydent.

- (...) Wszyscy, którzy znają się na polityce, doskonale wiedzą, że skutek zawarcia tej umowy jest nie tylko sensu stricto militarny - nie tylko przekłada się na amerykańską obecność wojskową w sensie obecności osobowej, nie tylko wojskową w sensie obecności infrastrukturalnej, nie tylko wojskową w sensie działań planistycznych i wszelkiego zabezpieczenia logistycznego. To nie tylko to! To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Polski i całej tej części Europy, które niosą ze sobą wojska amerykańskie i polsko-amerykańskie braterstwo broni - podkreślił Andrzej Duda.

- To wszystko przekłada się, oczywiście, na możliwości rozwoju także współpracy gospodarczej i biznesowej, ponieważ rynek Europy Środkowej staje się dzięki temu - choćby dla amerykańskich inwestorów - rynkiem znacznie bezpieczniejszym, stabilniejszym, spokojniejszym. Obserwujemy to w ostatnich latach poprzez zwiększone amerykańskie zainteresowanie rozwojem współpracy energetycznej, poprzez zwiększone zaangażowanie amerykańskich inwestorów na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, obserwujemy to poprzez zaangażowanie i polityczne, i ekonomiczne Stanów Zjednoczonych w projekt współpracy w ramach Trójmorza, czyli w naszej części Europy - zwrócił uwagę prezydent.

- Chciałem w tym miejscu podziękować pani ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher za jej wielki osobisty wkład w budowanie relacji polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich lat - dodał.

W jego przekonaniu w amerykańskiej polityce ostatnie dni, ostatnie tygodnie to bardzo gorący czas, jak wszyscy doskonale wiemy.

- Chciałbym, aby dzisiejsza ratyfikacja umowy była symbolem współczesnych relacji polsko-amerykańskich - spokojna, niezależna od wszystkich politycznych burz i wszystkich politycznych procesów. Nie mam żadnych wątpliwości, że budowanie relacji polsko-amerykańskich jako związku dobrze pojętych interesów przynoszących korzyści obydwu państwom jest całkowicie ponad bieżącymi zdarzeniami politycznymi. Realizując swoje zadania w zakresie polskiej polityki, relacji polsko-amerykańskich, jak również naszej polityki międzynarodowej, spokojnie działamy, także właśnie ratyfikując tę umowę, czekając, aż nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych w odpowiednim momencie złoży przed narodem przysięgę i obejmie swój urząd - stwierdził Duda.

- Czynię to, nie mając żadnych wątpliwości, że zarówno z mojej strony, jako prezydenta Polski, jak i prezydenta USA będą podejmowane wszystkie wysiłki, by relacje międzynarodowe - nasze i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - w przyszłości układały się jak najlepiej, z pożytkiem dla interesów obu naszych krajów, dla naszych narodów i dla rozwoju bezpieczeństwa na świecie. Boże, błogosław Polskę! God Bless America! - zakończył prezydent.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…