Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas 33. posiedzenia Sejmu odbyła się debata nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zarzuty opozycji dotyczyły m.in. organizacji wyborów prezydenckich oraz działań Policji. W swoim wystąpieniu szef MSWiA odniósł się do zarzutów opozycji związanych z organizacją wyborów korespondencyjnych.

- Jestem przekonany, że decyzja, którą podjął premier Mateusz Morawiecki była decyzją w pełni legalną i podjętą w poczuciu głębokiego interesu publicznego - poinformował minister Mariusz Kamiński. Jednocześnie zaznaczył, że w tamtym czasie groził nam dramatyczny kryzys konstytucyjny związany z niemożnością przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

- Skala pandemii w tamtym czasie była duża, a nikt na świecie nie był w stanie przewidzieć jak rozwinie się epidemia. W czarnym scenariuszy groziło nam, że nasze państwo pozostanie bez prezydenta - dodał.

Mówiąc o decyzji o głosowaniu korespondencyjnym, szef MSWiA powiedział, że była to kwestia odpowiedzialności, by podjąć działanie w imię demokracji, by obywatele wybrali głowę państwa.

- Taka była intencja premiera i taka była intencja rządu. Wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność - stwierdził.

- Żądacie mojej dymisji, bo wedle was nie wykonałem nielegalnej waszym zdaniem decyzji premiera. Sami przyznajcie, że jest to kompletny nonsens - podkreślił minister Mariusz Kamiński. - Gdybym podpisał umowę, opozycja stawiałaby mu zarzut przekroczenia uprawnień, a skoro tej umowy nie podpisał, stawia mu zarzut niedopełnienia obowiązków.

Tego typu argumentacja nie ma żadnej wartości - stwierdził szef MSWiA.

Minister poinformował jednocześnie, że w związku z przygotowaniem do wyborów Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie poniosła żadnych strat.

- Sejm podjął decyzję w drodze ustawy, że wszystkie koszty, które podmioty poniosły w związku z koniecznością przygotowań do wyborów korespondencyjnych, będą pokryte z budżetu Krajowego Biura Wyborczego i tak się stało - powiedział szef MSWiA.

Stwierdził, także, iż: - ataki opozycji na Policję są godne najwyższego pożałowania.

Przytaczacie różnego typu medialno-polityczne incydenty niemal sprzed roku. Jesteście bezradni i nie macie żadnych argumentów. Powinniście się wstydzić. Ataki na polską Policję to brak elementarnej lojalności państwowej z waszej strony. To, że Policja jest atakowana zarówno z lewa, jak i z prawa, świadczy o jej bezstronności - powiedział.

Minister podkreślił, że w obliczu pandemii Policja musi egzekwować pewne ograniczenia, które nie są popularne społeczne, ale są niezbędne z punktu widzenia zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.

- Jako minister spraw wewnętrznych i administracji składam funkcjonariuszom podziękowania za te działania - powiedział szef MSWiA.  

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…