Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas 33. posiedzenia Sejmu odbyła się debata nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

Zarzuty opozycji dotyczyły m.in. organizacji wyborów prezydenckich oraz działań Policji. W swoim wystąpieniu szef MSWiA odniósł się do zarzutów opozycji związanych z organizacją wyborów korespondencyjnych.

- Jestem przekonany, że decyzja, którą podjął premier Mateusz Morawiecki była decyzją w pełni legalną i podjętą w poczuciu głębokiego interesu publicznego - poinformował minister Mariusz Kamiński. Jednocześnie zaznaczył, że w tamtym czasie groził nam dramatyczny kryzys konstytucyjny związany z niemożnością przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

- Skala pandemii w tamtym czasie była duża, a nikt na świecie nie był w stanie przewidzieć jak rozwinie się epidemia. W czarnym scenariuszy groziło nam, że nasze państwo pozostanie bez prezydenta - dodał.

Mówiąc o decyzji o głosowaniu korespondencyjnym, szef MSWiA powiedział, że była to kwestia odpowiedzialności, by podjąć działanie w imię demokracji, by obywatele wybrali głowę państwa.

- Taka była intencja premiera i taka była intencja rządu. Wzięliśmy na siebie tę odpowiedzialność - stwierdził.

- Żądacie mojej dymisji, bo wedle was nie wykonałem nielegalnej waszym zdaniem decyzji premiera. Sami przyznajcie, że jest to kompletny nonsens - podkreślił minister Mariusz Kamiński. - Gdybym podpisał umowę, opozycja stawiałaby mu zarzut przekroczenia uprawnień, a skoro tej umowy nie podpisał, stawia mu zarzut niedopełnienia obowiązków.

Tego typu argumentacja nie ma żadnej wartości - stwierdził szef MSWiA.

Minister poinformował jednocześnie, że w związku z przygotowaniem do wyborów Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie poniosła żadnych strat.

- Sejm podjął decyzję w drodze ustawy, że wszystkie koszty, które podmioty poniosły w związku z koniecznością przygotowań do wyborów korespondencyjnych, będą pokryte z budżetu Krajowego Biura Wyborczego i tak się stało - powiedział szef MSWiA.

Stwierdził, także, iż: - ataki opozycji na Policję są godne najwyższego pożałowania.

Przytaczacie różnego typu medialno-polityczne incydenty niemal sprzed roku. Jesteście bezradni i nie macie żadnych argumentów. Powinniście się wstydzić. Ataki na polską Policję to brak elementarnej lojalności państwowej z waszej strony. To, że Policja jest atakowana zarówno z lewa, jak i z prawa, świadczy o jej bezstronności - powiedział.

Minister podkreślił, że w obliczu pandemii Policja musi egzekwować pewne ograniczenia, które nie są popularne społeczne, ale są niezbędne z punktu widzenia zdrowia publicznego i bezpieczeństwa.

- Jako minister spraw wewnętrznych i administracji składam funkcjonariuszom podziękowania za te działania - powiedział szef MSWiA.  

{crossposting}

Czytaj więcej

Sarnowski: Proponujemy sprawiedliwy system podatkowy, który uwzględnia różnice w dochodach obywateli

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki - to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu.

Więcej…

Parasol noś i przy pogodzie, czyli jak się przygotować na 2022 rok

Dobre wyniki gospodarki – i polskich firm – są faktem. Nie ma tu żadnej manipulacji

Jak tu nie być zadowolonym, kiedy nawet Komisja Europejska podnosi perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski na bieżący rok: i to aż o jedną piątą, do 4,8%. Ministerstwo Finansów, między zapowiedziami kolejnych rozwiązań podatkowych uderzających w „klasę wyższą” (czyli zarabiającą powyżej średniej krajowej) przemyca też błogi komunikat – oto po pierwszym półroczu nadwyżka budżetowa wyniosła 28 mld, a fiskus zarobił o 18,5% więcej, niż rok wcześniej. Tyle tylko, że mniej eksponowane są pewne niepokojące sygnały, dotyczące roku przyszłego.

Więcej…

Obajtek: Nasz najnowszy raport jest cennym źródłem wiedzy o Grupie Orlen

Raport Roczny Grupy Orlen za 2020 r., przygotowany w formule zintegrowanej, jest już dostępny w wersji online. To dokument kompleksowo prezentujący finansową oraz pozafinansową działalność Koncernu.

Więcej…

Społeczne zaangażowanie i odpowiedzialność po polsku

Photo by krakenimages on Unsplash

Rzadko poruszamy tu problematykę społecznej działalności biznesu. A staje się ona jednym z coraz ważniejszych zagadnień, bezpośrednio związanych z działalnością przedsiębiorstw, szczególnie tych dużych i średniej wielkości - na rzecz środowiska, lokalnej społeczności i pracowników. Tego typu działania stają się ważne zwłaszcza w kontekście postrzegania wizerunku firm na zewnątrz.

Więcej…

Kamiński: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości to rzeczywisty systemowy przełom

Photo by Bermix Studio on Unsplash

Podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano powstanie nowej jednostki Policji - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W konferencji wziął udział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Więcej…