- Chcą poszukiwać nowych rozwiązań, które będziemy w stanie także przekładać na codzienną służbę dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Ten cel udało się nam zrealizować. Dziś spotykamy się w miłym gronie po to, żeby uhonorować laureatów konkursu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem – dodał Zdzikot.
Wiceminister wziął udział w uroczystości wręczenia nagród w konkursie im. Mariana Rejewskiego za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości.
Kapituła decydując o wyborze laureatów brała pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną prac oraz ich innowacyjny charakter. Tym samym zdecydowała się nagrodzić i wyróżnić nie tylko prace o potencjalnym znaczeniu dla resortu obrony narodowej i Sił Zbrojnych RP, ale także prace, które mogą znaleźć zastosowanie komercyjne, być wykorzystane w procesie legislacyjnym czy stanowić inspirację do dalszych badań.
- Cyberbezpieczeństwo to jedna z domen operacyjnych dla wojska, domena działalności militarnej ustanowiona przez Sojusz Północnoatlantycki - mówił wiceminister. - W tej domenie działamy aktywnie. Chcemy nie tylko wpisywać się w cele i założenia sojuszu, lecz także w zobowiązania międzynarodowe i krajowe, wynikające chociażby z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W tym systemie chcemy należeć do liderów. (…) Mamy potencjał do tego, aby bazując na wspaniałych polskich uczelniach, takich jak chociażby Wojskowa Akademia Techniczna, stanowić o sile NATO i o sile naszego kraju w domenie cyber. – dodał Zdzikot.
{crossposting}