Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
LAureaci konkursu im. Mariana Rejewskiego

- Chcemy pobudzać aktywność i kreatywność młodych naukowców, młodych ludzi, którzy chcą wykraczać poza tradycyjny program nauczania, odnieść więcej – powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej podczas gali Konkursu im. Mariana Rejewskiego.

- Chcą poszukiwać nowych rozwiązań, które będziemy w stanie także przekładać na codzienną służbę dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Ten cel udało się nam zrealizować. Dziś spotykamy się w miłym gronie po to, żeby uhonorować laureatów konkursu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem – dodał Zdzikot.

Wiceminister wziął udział w uroczystości wręczenia nagród w konkursie im. Mariana Rejewskiego za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości.

Kapituła decydując o wyborze laureatów brała pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną prac oraz ich innowacyjny charakter. Tym samym zdecydowała się nagrodzić i wyróżnić nie tylko prace o potencjalnym znaczeniu dla resortu obrony narodowej i Sił Zbrojnych RP, ale także prace, które mogą znaleźć zastosowanie komercyjne, być wykorzystane w procesie legislacyjnym czy stanowić inspirację do dalszych badań. 

- Ustanowienie nagrody im. Mariana Rejewskiego było jednym z kilkudziesięciu projektów, nad którym pracowaliśmy w ministerstwie obrony w ramach programu CYBER.MIL.PL – podkreślił Zdzikot.

- Cyberbezpieczeństwo to jedna z domen operacyjnych dla wojska, domena działalności militarnej ustanowiona przez Sojusz Północnoatlantycki - mówił wiceminister. - W tej domenie działamy aktywnie. Chcemy nie tylko wpisywać się w cele i założenia sojuszu, lecz także w zobowiązania międzynarodowe i krajowe, wynikające chociażby z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W tym systemie chcemy należeć do liderów. (…) Mamy potencjał do tego, aby bazując na wspaniałych polskich uczelniach, takich jak chociażby Wojskowa Akademia Techniczna, stanowić o sile NATO i o sile naszego kraju w domenie cyber. – dodał Zdzikot.

{crossposting}

Czytaj więcej

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…

Rau: Wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa w ramach Partnerstwa Wschodniego

Tematami ostatniego posiedzenia unijnej Rady do Spraw Zagranicznych były: sytuacja na granicy z Białorusią, zaangażowanie UE w regionach Bałkanów Zachodnich i Sahelu oraz prace nad Kompasem Strategicznym w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (na wspólnej sesji ministrów spraw zagranicznych i obrony). 

Więcej…