Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Podpisanie dzisiejszych porozumień stwarza nową formułę ściślejszej współpracy szkoleniowej poprzez wykorzystanie infrastruktury szkoleniowej, która jest w dyspozycji polskiego wojska, ale także polskiej policji i straży pożarnej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania porozumień między Wojskami Obrony Terytorialnej, a służbami podległymi MSWiA.

- Synergia spowoduje, że funkcjonariusze i żołnierze będą lepiej przygotowani do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym. To jest właśnie nasz cel, który codziennie wypełniamy służbą - służbą żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i funkcjonariuszy Straży Pożarnej – dodał Błaszczak.

Porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w działaniach ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie Państwowej Straży Pożarnej przez WOT w działaniach kryzysowych. Podpisane dokumenty formalizują współpracę, jaką WOT podejmują od początku powstania ze służbami podległymi MSWiA.

- Na co dzień żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pracują na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny z funkcjonariuszami polskiej Policji poprzez uczestniczenie np. w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Współpracują też z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i z druhami ochotniczych straży pożarnych poprzez uczestnictwo w akcjach ratowniczych, kiedy to wspólnie właśnie ze strażakami w sytuacji klęsk żywiołowych, w sytuacji podtopień czy też huraganów pomagają poszkodowanym w ratowaniu ich życia i mienia. To jest niewątpliwie wielką wartość, to jest dowód tego, że dbamy wspólnie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny - mówił szef MON.

- Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są wierni hasłu „Zawsze blisko, zawsze gotowi” i tak jest w rzeczywistości. Sam miałem okazję obserwować działania żołnierzy WOT w ubiegłym roku na Lubelszczyźnie, kiedy usuwali skutki huraganu razem ze strażakami Straży Pożarnej i druhami-ochotnikami z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Również kiedy w województwie małopolskim i podkarpackim usuwali skutki powodzi albo jak w przypadku województwa świętokrzyskiego zapewnili bezpieczeństwo mieszkańcom Zawichostu. To było docenione przez mieszkańców, to było rzeczywiście dowodem wielkiego zaangażowania żołnierzy WOT. Ale kiedy uczestniczę w przysięgach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z reguły pytam żołnierzy czym zajmują się w cywilu. Bardzo często słyszę, że wcześniej byli funkcjonariuszami polskiej policji, bardzo często słyszę, że wcześniej byli strażakami Państwowej Straży Pożarnej lub też słyszę, że są druhami-ochotnikami Ochotniczych Straży Pożarnych, a więc współpraca ma miejsce na co dzień, za co serdecznie dziękuję - podkreślił minister.

{crossposting}

Czytaj więcej

Duda: Zwiększyć gotowość sił NATO w tej części Europy

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 

Więcej…

Gliński: Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia

- Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie.

Więcej…

Błaszczak: Nikt nielegalnie nie przejdzie przez granicę mimo starań reżimu Łukaszenki

Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii omówiono szczegóły tej współpracy.

Więcej…

Racjonalny patriotyzm polskich konsumentów

Tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przez Centrum Badań i Analiz Rynku (ASM) w październiku br. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej…

Ziobro: Obywatele uzyskają dostęp do sądu nawet we własnym telefonie

Sprawne sądownictwo jest warunkiem dobrze funkcjonującego demokratycznego państwa. Reforma wzmacnia niezależność sędziów. Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu.

Więcej…