Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Podczas dzisiejszego spotkania omawiane były sprawy najistotniejsze, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo UE. Podczas jednej z sesji obecny był Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, a więc dyskusja skoncentrowana była na relacjach pomiędzy UE i NATO.

Bardzo się cieszę z tego, że pogląd, który Polska konsekwentnie przedstawia, mówiący o tym, że UE nie powinna rywalizować z sojuszem jest poglądem podzielanym przez większość - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas pobytu w Brukseli.

W Brukseli, szef MON uczestniczył w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych w formacie ministrów obrony, która odbyła się pod przewodnictwem Josepha Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

- Bardzo się cieszę z tego, że te zdolności, które są zdolnościami NATO są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne. Jest to niewątpliwie bardzo ważne. Również możemy mieć satysfakcję z tego, że pogląd przedstawiany konsekwentnie przez Polskę, aby w ramach PESCO mogły funkcjonować także państwa, które nie należą do UE, został przyjęty. I właśnie do programów PESCO przystępują Stany Zjednoczone, Kanada i Norwegia. Liczę na to, że również inne państwa będą miały taką możliwość - mówił minister Mariusz Błaszczak.

W godzinach porannych minister Błaszczak wziął udział w spotkaniu Rady Sterującej Europejskiej Agencji Obrony, podczas którego odbyła się dyskusja na temat Skoordynowanego Dorocznego Przeglądu Obronnego (CARD).

- Jeśli chodzi o polskie stanowisko, to my konsekwentnie podkreślamy, że Unia Europejska i jej zdolności obronne powinny być spójne z działaniami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie chcemy dopuścić do tego, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO. To jest zasada, której przestrzegamy konsekwentnie - powiedział minister.

Podczas posiedzenia omówiono także najważniejsze wydarzenia międzynarodowe angażujące NATO i UE oraz założenia projektowanego Kompasu Strategicznego UE w części dotyczącej unijnych misji reagowania kryzysowego.

- Sądzę, że po raz pierwszy po epidemii takie spotkanie, spotkanie w rzeczywiście umożliwiające dyskusję swobodną, nie poprzez łącza internetowe jest bardzo istotne. To wzmacnia relacje wewnątrz UE. Pierwsze spotkanie ministrów obrony narodowej właśnie w tym formacie uważam za bardzo owocne, za bardzo udane - mówił minister Błaszczak.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…