Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Inaugurujemy akcję honorowego oddawania krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Oddajemy tym właśnie hołd, pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie za wolną Polskę.

W 2010 roku śp. profesor Lech Kaczyński, Prezydent RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od kilku lat każdego 1 marca inaugurujemy akcję honorowego krwiodawstwa - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON zainaugurował kolejną edycję akcji honorowego krwiodawstwa SpoKREWnieni służbą”

To już 5 edycja akcji „Spokrewnieni Służbą”, w  której uczestniczy Wojsko Polskie. Datę akcji wybrano nieprzypadkowo. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione z inicjatywy świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. 

- Zachęcam wszystkich żołnierzy i wszystkich tych, którzy chcą w ten sposób pomóc oddając krew. Doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jeżeli będzie taka potrzeba, to zebrana w ten sposób krew również trafi na Ukrainę tak, żeby pomóc tym wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Krew jest darem szczególnym, krew jest darem, którego zastąpić się nie da - mówił minister. 

Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, w okresie od 1 marca do 1 września br. będą oddawać krew w regionalnych punktach krwiodawstwa oraz w specjalnie do tego przystosowanych ambulansach. Zbiórka krwi będzie się odbywać na terenie całej Polski. W tym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba, oddana krew będzie przekazywana potrzebującym z Ukrainy.

Podczas inauguracji minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do bieżących wydarzeń na Ukrainie związanych z agresją Rosji. 

- Polska na co dzień pomaga Ukrainie. Formy pomocy są bardzo różne począwszy od pomocy uchodźcom poprzez pomoc humanitarną. Również poprzez przekazywanie sprzętu. Ta pomoc jest koordynowana z NATO i Unią Europejską. Chcę to bardzo mocno podkreślić, że wspieramy Ukrainę dlatego, że została zaatakowana bezprawnie - ze złamaniem fundamentów prawa międzynarodowego przez Rosję - podkreślił minister Błaszczak. 

- Potępiamy agresję. Dochodzą do nas informacje, ze atakowane są osiedla cywilne, a więc mamy do czynienia z wydarzeniami, które nie powinny mieć miejsca, które zasługują na potępienie - zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak, zwrócił się także o odpowiedzialność w posługiwaniu się informacjami dotyczącymi wydarzeń na Ukrainie w związku z agresją Rosji. 

- Zwracam się o taką fundamentalną odpowiedzialność. Zakres pomocy Ukrainie jest bardzo szeroki, ale zważywszy na to, że mogą być te informacje wykorzystane przeciwko Polsce, zwracam się do państwa o odpowiedzialność w posługiwaniu się tymi informacjami - mówił minister Mariusz Błaszczak do uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli mediów.

{crossposting}

Czytaj więcej

Morawiecki: KSO, NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy

Mateusz Morawiecki

Morawiecki: Dzięki proponowanym rozwiązaniom takim jak m.in. wdrożenie KSO czy NSO dostęp do pomocy dla pacjentów będzie sprawiedliwy w całym kraju.

Więcej…

Komu Polacy mogą jeszcze ufać?

Niewiele zostało instytucji, których nie udało się wciągnąć w bieżącą grę polityczną. Jedną z nielicznych jest Rzecznik Praw Obywatelskich – urząd, który od lat cieszy się prestiżem, a który na szczęście sprawowali wybitni prawnicy i osoby mocno angażujące się w obronę praw obywateli, także przedsiębiorców. Tym bardziej smuci medialne zamieszanie wokół tej instytucji.

Więcej…

Buda: Stany Zjednoczone są dla Europy partnerem strategicznym - politycznie i gospodarczo

Reforma Światowej Organizacji Handlu (WTO), relacje handlowe UE-USA i wsparcie handlowe dla Ukrainy to tematy poruszane podczas posiedzenia Rady UE ds. Zagranicznych w formacie handel w Brukseli.

Więcej…

Kowalczyk: wartość dodana dla rolnika

Wicepremier Henryk Kowalczyk udziela wywiadu telewizyjnego (fot. MRiRW)

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19.

Więcej…

Maląg: Obecnie jesteśmy na 4. miejscu w Europie z najniższym bezrobociem

Młodzież z całego kraju zgromadziła się w Warszawie na konferencji poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Udział w dyskusji wzięła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej…