Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Port Lotniczy Warszawa-Modlin obsłuży w tym roku ponad trzy miliony pasażerów. Tylko w listopadzie było ich 241 993, a według statystyk te dane powinny jeszcze wzrosnąć.

Kilka tygodni lotnisko Modlin przyjęło 14 milionowego pasażera. A średni roczny wzrost utrzymuje się od lat na poziomie 5%.

Te rezultaty mogły być jeszcze lepsze, mówi Leszek Chorzewski, p. o. Prezesa zarządu lotniska.

- Jesteśmy w 100 proc. gotowi na rozbudowę, ale blokują nas właściciele. Nie mamy na razie żadnych decyzji w związku z rozbudową. Powinien wydarzyć się proces due diligience,(poddanie przedsiębiorstwa wyczerpującej, wielopłaszczyznowej analizie pod względem jego kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej) o który PPL tak zabiegał. W tej chwili nadal trwa wybór firmy, która go przeprowadzi. Opóźnienie w związku z decyzjami i rozbudową blokuje nasz rozwój. - powiedział prezes.

Są jednak także dobre wiadomości. Wojewoda mazowiecki wyraził zgodę na powstanie bramek biometrycznych, co ma przyśpieszyć proces odprawiania pasażerów.

- Jest to kolejny duży krok w rozwoju lotniska. To nie przypadek, że Port Lotniczy Warszawa-Modlin rozwija się równolegle z największym polskim lotniskiem. Już na początku 2017 roku odbywały się pierwsze testy bramek ABC i miały one miejsce właśnie na naszym lotnisku w Modlinie. Ten projekt poprawia wygodę odprawianych pasażerów. Wkraczając na lotnisko, pasażer musi być otoczony taką opieką, która zagwarantuje mu szybką odprawę i dotarcie do celu. Tego typu urządzenia gwarantują znacznie większą precyzję kontroli bezpieczeństwa niż metody stosowane do tej pory. - tłumaczy Chorzewski.

- Dzięki wprowadzeniu bramek ABC, funkcjonariusze, którzy wcześniej dedykowani byli do obsługi pasażerów metodą tradycyjną, teraz będą mogli skoncentrować się na zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym. Istotnym jest, że bramki ABC zwiększają przepustowość lotniska, co pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój. - reasumuje.