Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Rafineria w Płocku

​Kolejny krok w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski w ramach realizowanej przez PKN Orlen dywersyfikacji ropa popłynie m.in z Nigerii.

- Budujemy relacje z dostawcami na całym świecie i w ten sposób możemy elastycznie reagować na zmieniające się warunki makroekonomiczne - skomentował Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

 

Dywersyfikacja dostaw ropy

W ramach dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, jeszcze w styczniu 2019 r. do Naftoportu w Gdańsku zostanie dostarczone 120 tys. ton tego surowca z Nigerii. Natomiast w marcu PKN Orlen sprowadzi kolejne 120 tys. ton ropy z tego kierunku.

Monitoring rynku i szybkie decyzje zakupowe

- Jako aktywny  uczestnik na rynkach ropy naftowej i paliw, cały czas monitorujemy sytuację – twierdzi Obajtek. - Jeśli pojawiają się nowe, korzystne dla nas biznesowo oferty to podejmujemy szybko decyzje zakupowe. Dzięki temu zabezpieczamy naszym rafineriom bezpieczeństwo dostaw, ale zwiększamy też ich konkurencyjność.

Bogate portfolio dostawców ropy

Tylko w ostatnim kwartale minionego roku zrealizowaliśmy dostawy spotowe z trzech nowych kierunków – Angoli, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Nigerii. W tym roku zamierzamy dalej wzmacniać dywersyfikację, czego najlepszym potwierdzeniem jest zwiększenie wolumenów spot z kierunku nigeryjskiego do Płocka, czy zakup ropy amerykańskiej na Litwę i do Czech – uważa prezes PKN Orlen.

Ropa z Nigerii

Nigeryjska ropa typu Bonny Light uzupełni realizowane przez PKN Orlen dostawy spot. To kolejne zakupy ropy z kierunku nigeryjskiego - w październiku 2018 r. firma sprowadziła stamtąd blisko 130 tys. t surowca, który został przerobiony rafinerii w Płocku. Decyzje spółki o zaopatrzeniu, każdorazowo podlegają analizie ekonomicznej, tak aby skutecznie łączyć bezpieczeństwo dostaw z elastycznością handlową.

Ropa WTI z USA

Przy okazji wcześniejszej zapowiedzi dostarczania amerykańskiej ropy WTI do rafinerii PKN Orlen na Litwie i w Czechach Obajtek stwierdził:

- Realizujemy strategiczny cel, czyli poszerzanie kierunków dostaw. A dzięki temu, że do procesu zakupów ropy naftowej podchodzimy z perspektywy całej Grupy Kapitałowej jesteśmy w stanie wynegocjować optymalne warunki. Zakup WTI pozwala maksymalizować uzyski, a naszym wyzwaniem jest zabezpieczenie potrzeb klientów w regionie. Dostawy ropy lekkiej, jak właśnie amerykańska WTI optymalizują przerób, szczególnie w kierunku pożądanych frakcji, m.in. benzyn i diesla. W ten sposób wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu – zakończył Obajtek.