Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Powstańcy warszawscy maszerujący do niewoli

- Pamięć historyczna jest nieodłącznym elementem naszej tożsamości. Bez historii po prostu nie istnielibyśmy jako naród - podkreśla Tadeusz Płużański, dziennikarz, historyk i publicysta.

- To, że przetrwaliśmy tyle lat zaborów zawdzięczamy naszej świadomości jako naród, temu że Polacy mieli głęboko zakorzenione poczucie własnej tożsamości - Tadeusz Płużański

Dzięki temu istniejemy do dzisiaj. Szczególne miejsce w pamięci mają nasi bohaterowie. Są fundamentem naszego trwania, do nich odwołujemy się i wychwalamy nasze czyny. Oczywiście znajdują się tacy, którzy nie doceniają takich wartości. Myślę jednak, że coraz więcej Polaków ma szacunek do walczących o naszą wolność i chce by stanowili wzór - twierdzi Płużański.

Gdzie szukać bohaterów?

- Jeżeli musimy przyjąć jakieś kryteria bohaterstwa, to na pewno są to ludzie, którzy zachowywali się ponadprzeciętnie. Mamy wiele takich postaci z ostatnich stuleci i myślę, że Polska jest w czołówce, gdyby stworzyć listę osób walczących o niepodległość. Trzeba szukać bohaterów przede wszystkim wśród postaci, które nie tylko pracowały na rzecz ojczyzny, ale także i przelewały za nią krew. Bohaterzy to są na przykład powstańcy listopadowi, powstańcy warszawscy, pokolenie Armii Krajowej, czy Żołnierze Wyklęci - mówi ekspert.


Tadeusz M. Płużański - dziennikarz, historyk i publicysta. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował teksty m. in. w "„Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, "Najwyższym Czasie!", "Naszej Polsce", "Uważam Rze", "W sieci", „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Pełnił funkcję szefa działu opinie w „Super Expresse"Od 2017 roku szef działu publicystyki w "TVP Info".