Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Piotr Gliński podczas rozmowy z dziennikarzami

- Żołnierze Wyklęci nie godzili się na stalinowską noc w Polsce. Spłacamy dług wobec nich. Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc – mówił w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpoczęła się przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, umieszczonej na dawnej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich (obecnie budynek Ministerstwa Sprawiedliwości).

Wicepremier Gliński przypomniał, że w tym gmachu „więzieni byli polscy patrioci, więzieni byli Żołnierze Wyklęci, więzieni byli ci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc”.

- To były czasy ciężkie, przerażające, mówi się, że to były czasy skomplikowane – stwierdził wicepremier. - Ale racje były jednoznaczne. My się nie godzimy na relatywizm, na doszukiwanie się jakichś usprawiedliwień, na relatywizację tamtej ciemnej stalinowskiej nocy. W tę noc ginęli Polacy, ginęli każdego dnia - w lasach, w ubeckich katowniach i także w tym gmachu – podkreślił szef MKiDN.

Brak szczątków wielu żołnierzy

Wicepremier przypomniał, że nadal nie odnaleziono szczątków wielu Żołnierzy Wyklętych.

- Dzięki prof. (Krzysztofowi) Szwagrzykowi, dzięki środowisku wokół niego, wokół IPN-u i wielu innym środowiskom nie ustajemy w działaniach, żeby odszukać każdego – mówił dalej Gliński. - I zawsze 1 marca powtarzamy, że nigdy nie ustaniemy w tym wysiłku, żeby każdego odszukać i każdego policzyć i żeby spłacać ten dług – powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę, że powstaje coraz więcej instytucji zajmujących się pamięcią o tamtych wydarzeniach, m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Dziękował wszystkim zaangażowanym w dbałość o pamięć o Żołnierzach Wyklętych.