Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Grzegorz Tobiszowski w ciemnym garniturze

Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych.

Konferencja Bengal Global Business Summit

- Sektor górniczy to nie tylko wydobycie węgla kamiennego - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w związku z konferencją Bengal Global Business Summit w Kalkucie w Indiach.

- Nasze działania kierujemy m.in. na „inteligentną kopalnię”, rozumianą jako szereg rozwiązań technicznych o charakterze innowacyjnym, które prowadzą do wzrostu efektywności wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko – dodał Tobiszowski.

Górnicza oferta na export

W jego przekonaniu polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania partnerom indyjskim. - Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej - dodał wiceminister.

W przyszłość z gazem z węgla, silniki na metan

Podkreślił, że polski sektor górniczy korzysta z najnowszych technologii, m.in. w zakresie  wykorzystania chemii jak na przykład gaz syntezowy powstały w procesie zgazowania węgla.

- Może on zastępować gaz ziemny pochodzący z importu – uważa Tobiszowski. - Metan jest postrzegany również, jako paliwo perspektywiczne, które pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji węgla. Jedna z wiodących polskich spółek górniczych planuje całkowicie uniezależnić się energetycznie poprzez zabudowę silników metanowych – poinformował wiceminister.

Ścisła współpraca Polsko-Indyjska

Polska delegacja, już po raz kolejny, uczestniczy w Bengal Global Business Forum, co - jak określił wiceminister Tobiszowski - staje się już tradycją i potwierdza zainteresowanie Polski ścisłą współpracą z Indiami. Przypomniał, że w tym roku Polska otrzymała także propozycję przyjęcia statusu kraju partnerskiego. – Pozwoliło to  rozszerzyć naszą ofertę i zaprezentować się w ramach polskiego pawilonu – wyjaśnił wiceminister.